5. Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica w Małej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 12:36
V Festiwal Oper Barokowych "Dramma per Musica" to jedno z najważniejszych wydarzeń operowych w Polsce, jedyne poświęcone w całości operze barokowej. Od 6 do 22 września będzie można zobaczyć w Warszawie sześć spektakli operowych, cztery koncerty kameralne i dwa oratoria, wszystko to w wykonaniu blisko 150 znakomitych polskich artystów, w tym jednej z najlepszych orkiestr barokowych w kraju – Royal Baroque Ensemble.
Plakat Festiwalu Opery Barokowej
Plakat Festiwalu Opery BarokowejFoto: Mat. prasowe

Tegoroczną premierą będzie "Aci, Galatea e Polifemo" Haendla. Reżyserująca to przedstawienie Bożena Bujnicka przeniesie starożytny mit o zakochanej nimfie i okrutnym cyklopie do przeciętnej współczesnej polskiej szkoły (14 i 15 września), pragnąc nawiązać do ważnych problemów dzisiejszej młodzieży. Zabrzmi też opera, od której zaczęła się historia Festiwalu – "Agrippina", pełna energii i intryg historia matki rzymskiego cesarza Nerona, ponownie w reżyserii Natalii Kozłowskiej, pod muzycznym kierownictwem Lilianny Stawarz i z Anną Radziejewską w roli tytułowej (6 i 7 sierpnia). Wreszcie na koniec trzeci haendlowski tytuł – wznowienie ubiegłorocznej "Alciny" w reżyserii Jacka Tyskiego i w niezmienionej obsadzie, a zatem z Olgą Pasiecznik w roli tytułowej, ze świetnymi tancerzami i multimedialną scenografią Sylwestra Łuczaka (20 i 21 września). Wszystkie spektakle tegorocznego Festiwalu odbędą się w specjalnie przystosowanych postindustrialnych wnętrzach Małej Warszawy, stanowiących architektoniczny kontrapunkt dla kunsztownej barokowej muzyki.

Na cztery koncerty kameralne będzie można przyjść do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. 8 września zabrzmi "Muzyka dworu polskiego" – dzieła J.A. Hassego, D. Scarlattiego, T. Meruli, M. Scacchiego i F. Caccini w wykonaniu trzech młodych polskich zespołów muzyki dawnej. 11 września czeka nas pojedynek dwóch kontratenorów – Michała Sławeckiego i Rafała Tomkiewicza – w "Duello per voce e strumento", z łódzkim Altberg Ensemble w tle. Gwiazdą kolejnego z koncertów (13 września) będzie bas-baryton Artur Janda, zaś 22 września, na zakończenie Festiwalu, w koncercie "Jedwab i porcelana" wystąpią dwie zaprzyjaźnione z warszawskimi muzykami chińskie sopranistki – Liu Yang i Li Ge.

Wielkim wydarzeniem będą dwa wspaniałe oratoria, oba w eleganckim wnętrzu niedawno odnowionego kościoła luterańskiego Św. Trójcy. 10 września usłyszymy "Saula" Georga Friedricha Haendla w wykonaniu polsko-czeskiej formacji Baroque Collegium 1685 i międzynarodowego grona śpiewaków z Peterem Kooijem na czele. 19 września po raz pierwszy w Polsce zabrzmi "San Giovanni Battista" Alessandro Stradelli. Orkiestrą Gradus ad Parnassum pokieruje najwybitniejszy znawca twórczości tego kompozytora, włoski dyrygent Andrea de Carlo.

Jak co roku festiwal odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Marodowego oraz miasta stołecznego Warszawy, do których tym razem dołączyło Województwo Małopolskie, zaś wśród patronów medialnych znalazły się onet.pl, TVP Kultura, radiowa Dwójka, Radio dla Ciebie, ams, Portal Warszawski.

Więcej szczegółów na temat programu Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.drammapermusica.pl. Bilety na spektakle i koncerty (na oratorium "San Giovanni Battista" wstęp wolny) można już kupić w serwisie bilety24.pl. Warto się spieszyć!

Materiały prasowe