X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roman Dziewoński „Siła komizmu… destrukcyjna?”

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 20:38
Rzemieślnicy sztuki aktorskiej, z których żaden nie nazwałby siebie artystą: Czechowicz, Kobiela, Dziewoński i Michnikowski, jako główne postaci tej książki, chociaż autor przywołuje także i innych, przypisanych do najtrudniejszego z gatunków dramatu – komedii.
Roman Dziewoński Siła Komunizmu... Destrukcyjna?
Roman Dziewoński "Siła Komunizmu... Destrukcyjna?"Foto: Mat. prasowe

Owi czterej aktorzy występowali także na kabaretowych scenkach: Szpaka, Wagabundy, Dudka i w Kabarecie Starszych Panów. Czy przypisanie ich do tej niezwykle trudnej sztuki, będącej dziś w zaniku, sprawiło, że tak rzadko oglądano ich w tragedii? A może decydował odbiór widzów? Co pozostało w aktorskiej anegdocie, we wspomnieniach ich kolegów m. in.: G. Barszczewskiej, S. Grodzieńskiej, A. Janowskiej, B. Krafftówny, D. Szaflarskiej, D. Damięckiego, P. Fronczewskiego, G. Wonsa, którzy pojawili się na kartach tej książki?

Wrażliwość na świat absurdu, dystansu i dowcipu to cecha unikatowa. Czechowicz, Kobiela, Dziewoński i Michnikowski czuli się w tej materii, jak ryby w wodzie. To była ich siła tragizmu, którą z przyzwyczajenia, idąc tropem śmiechu nazywano siłą komizmu, pełną ironii i groteski – maestrii dramatu.

O tym próbuje opowiedzieć autor.

Materiały prasowe

Roman Dziewoński "Siła Komunizmu... Destrukcyjna?" Roman Dziewoński "Siła Komunizmu... Destrukcyjna?"
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak