11. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 20:46
10 listopada 2019 roku zainaugurujemy XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego (10-24 listopada 2019).
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana PaderewskiegoFoto: Mat. prasowe

Konkurs odbywać się będzie pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Solistą Koncertu Inauguracyjnego będzie Nikita Mndoyants, zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w 2007 roku, który zagra z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego.

23 listopada 2019, w oczekiwaniu na werdykt Jury wystąpi Krzysztof Herdzin, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego i Katarzyny Popowej-Zydroń, prezentując jazzowe aranżacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego.

Inaugurację Konkursu poprzedzi Wernisaż Wystawy PADEREWSKI SUPERSTAR, który odbędzie się 8 listopad 2019 roku o godzinie 18.00 w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (ul. Szymanowskiego 3).

Prezentowana wystawa ma na celu ukazanie sylwetki Paderewskiego z perspektywy masowego odbiorcy z przełomu XIX i XX wieku oraz podkreślenie ogromnej skali jego światowej popularności. Mamy nadzieję, że stanowić będzie zachętę do indywidualnego pogłębiania wiedzy na temat tego niezwykłego człowieka, wielkiego artysty i patrioty, który „rzucił świat na kolana”. Prezentowane zdjęcia, wycinki prasowe, dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Teatralnego w Warszawie, Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I. J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ oraz Library of Congress.

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego będzie w całości transmitowany w Internecie.
Materiały prasowe