X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Halka" Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 11:42
Po sukcesie premiery w Theater an der Wien (Wiedeń), czas na Warszawę. "Halkę" Stanisława Moniuszki publiczność Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zobaczy po raz pierwszy 11 lutego.
Plakat opery Halka w reż. Mariusza Trelińskiego
Plakat opery "Halka" w reż. Mariusza TrelińskiegoFoto: Mat. prasowe

Przeniesiona w lata 70. XX wieku inscenizacja najbardziej znanej opery Moniuszki rozgrywa się w Hotelu Kasprowy w Zakopanem, w którym przyjmowani są tylko dewizowi goście. Gierkowski PRL jawi się w estetyce kina noir, a czarno-białe kostiumy (autorstwa Doroty Roqueplo) i scenografia (Borisa Kudlički) podkreślają uniwersalny wymiar dramatu klasowego i miłosnego.

- Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o winie Janusza i wiecznym powrocie wydarzeń przeszłości, z których nie możemy się wyzwolić. (…) Realizując "Halkę" poza Polską przenieśliśmy tematykę i akcję w rzeczywistość, która będzie nam bliższa, stąd pomysł na lata 70. ubiegłego wieku, bo jest to epoka, którą pamiętamy. (…) U Moniuszki w "Halce" zawarta jest struktura pogardy, która powoduje, że jeden człowiek traktuje drugiego jako coś gorszego. Fakt, że jedni obsługują drugich, bogatszych, stwarza możliwość współczesnego ujęcia problemów zarysowanych w "Halce", pokazania protekcjonalności, wyższości i upokorzeń wobec osób usytuowanych niżej - mówi reżyser Mariusz Treliński o swojej inscenizacji.

Ta wybitna polska opera za granicą pozostaje całkowicie nieznana. Na zakończenie Roku Stanisława Moniuszki, dzięki staraniom Piotra Beczały, wystawienia Halki podjął się Theater an der Wien. Premiera, która miała miejsce 15 grudnia 2019 r., okazała się jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu operowego.

- Mistrzowskim dziełem sztuki "Halka" stała się dzięki błyskotliwej inscenizacji Mariusza Trelińskiego oraz fantastycznemu zespołowi artystów - czytamy w serwisie Falter.at.

- W efekcie twórcy zaprezentowali w Wiedniu świetny dramat psychologiczny, a nie odległą historycznie romantyczną wiejską sagę, co umożliwiło sukces Halki za granicą - podkreśla agencja prasowa APA – "Halka", która w Theater an der Wien została bardzo dobrze przyjęta, dla wielu osób była rzadką okazją do zapoznania się z dziełem, które ma 150 lat

Podczas warszawskiej premiery wystąpi jeden z czołowych polskich śpiewaków – ulubieniec publiczności: Piotr Beczała (Jontek 11, 14, 16/02). Partię tę usłyszymy również w wykonaniu Rafała Bartmińskiego (pozostałe spektakle), natomiast partię Janusza w interpretacji Tomasza Raka. W rolę tytułową wcieli się Izabela Matuła (11, 14, 16, 23/02) oraz Ewa Vesin. W spektaklu pojawi się także Krzysztof Szumański w roli Stolnika i Maria Stasiak w roli Zofii.

Orkiestrę TW-ON poprowadzi dyrygent Łukasz Borowicz.

Premiera: 11 lutego, kolejne spektakle: 14, 16, 19, 21, 23/02/2020

https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2019-2020/halka

***

Mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak