"Sentymentalny fajf"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 07:56
"Sentymentalny fajf” to propozycja domowej aktywności kulturalnej w czasach, kiedy bezpośredni kontakt publiczności z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną nie jest możliwy. Tym projektem nawiązujemy do atmosfery międzywojennej Warszawy i kameralnych spotkań w niewielkim gronie, zwanych wtedy z angielska „fajfami”. Zakładamy profesjonalną realizację i rejestrację audio i video koncertu Orkiestry i udostępnienie go bezpłatnie on-line wraz z filmami z lekcjami tanecznymi oraz podkładami "karaoke".
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra SentymentalnaFoto: W. Rudzki

Artyści przygotują unikalny zestaw muzycznych podkładów z tekstem, wraz zapisem nutowym, umożliwiających i promujących samodzielne śpiewanie, a nawet zagranie utworów z repertuaru Orkiestry. Filmiki z przystępnym i zachęcającym instruktażem tanecznym z pewnością zachęcą odbiorców do podniesienia się z foteli. Dzięki tym materiałom będzie możliwe urządzenie w domu zabawy w przedwojennym stylu - prawdziwego "fajfa”. 
Włączymy także w interakcje naszych odbiorców - zachęcimy ich do nagrywania filmów z własnymi wykonaniami tanecznymi i wokalnymi piosenek, które zmontujemy - i tak powstanie wspólny finałowy film Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i jej fanów. 


Definicja fajfu 

Wykonawca: Warszawska Orkiestra Sentymentalna 

Warszawska Orkiestra Sentymentalna podejmuje interpretacje polskiej przedwojennej sceny muzycznej: rewii, kabaretu i filmu. Oprócz popularnych do dziś utworów z tamtych czasów, zespół przywraca blask zapomnianym arcydziełom piosenki, które zachowały się w archiwach. Przywołuje melodie z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. Romantyczne walce, zmysłowe tanga, skoczne polki, foxtroty, rumby i slow-foxy – to co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych zachowuje styl i ponadczasowy urok i zyskuje odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Od debiutu w 2015 roku na Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", gdzie zespół uzyskał wyróżnienie, Orkiestra wydała 4 albumy i wystąpiła na ponad 200 koncertach w kraju i za granicą. Debiutancki album zespołu Umówmy się na dziś uzyskał 3 nagrodę w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku, oraz nagrodę za najlepszą folkową płyta roku 2016 w głosowaniu internetowym "Wirtualne Gęśle". Ponieważ dansingowy repertuar międzywojnia to studnia bez dna, poświęcona jest mu także druga płyta zespołu – Tańcz mój złoty. Jej premiera odbyła się w formie balu w domu bankowym Wilhelma Landaua w Warszawie (2017). Kolejny album zespołu znalazł się w pierwszej dziesiątce głosowania "Wirtualne Gęśle". Zespół wydał także płytę z nutami Śpiewnik kolędowy, nagraną w sposób naśladujący dawne nagrania przedwojenne i czerpiącą z polskiej muzyki tradycyjnej – a pomyślaną jako swoisty akompaniament towarzyszący wspólnemu, rodzinnemu kolędowaniu.

Najnowszy album zespołu (2018) - Płyń Wisełko – powstał na 100-lecie odzyskania niepodległości. Piosenki opowiadające o codzienności żołnierzy, w szczególności ułanów, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, poczuciu humoru i namiętnościach potraktowano tu sentymentalnie, tanecznie i lekko, tak, by służyły radosnemu świętowaniu.

Orkiestra Sentymentalna wystąpiła na wielu prestiżowych wydarzeniach , m.in.
Na gali "Powrócim pełni chwały" inaugurującej obchody roku Odzyskania Niepodległości w Teatrze Polskim w listopadzie 2017 r., a także w wielkim "Koncercie dla Niepodległej" na Stadionie Narodowym 10 listopada 2018 r. Zespół przygotował oprawę muzyczną II aktu "Wesela" S. Wyspiańskiego podczas "Narodowego Czytania" w 2017 roku oraz wystąpił z autorskimi kompozycjami podczas koncertu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 80 rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Muzycy wystąpili także podczas uroczystego koncertu na Placu Piłsudskiego w Warszawie pt. "Wsłuchując się w Papieża" w 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a także na wielu innych imprezach medialnych i najlepszych festiwalach muzycznych, m.in. koncercie z okazji Jubileuszu 80 lecia Programu II Polskiego Radia, Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Akustyczeń itp.

VIDEO

Nikodem
https://www.youtube.com/watch?v=DinJw_QZa-o

Tańcz mój złoty
https://www.youtube.com/watch?v=gf6OWOsOug8

Ułani, ułani
https://www.youtube.com/watch?v=M1SNHqBXRgw

Rumba Józef
https://www.youtube.com/watch?v=IwQwTO1UQQI


WWW
http://orkiestrasentymentalna.pl/

FB
https://www.facebook.com/warszawskaorkiestrasentymentalna/

Instagram
https://www.instagram.com/orkiestra.sentymentalna/?hl=en


Realizacja:

Kacper Iskra- reżyser, scenarzysta, producent. Absolwent Wydziału RiTV UŚ. Twórca koncertów telewizyjnych m.in Stanisławy Celińskiej, Marcina Wyrostka. Współtwórca koncertów, spektakli, widowisk i programów TV takich artystów jak: Sting, Slash, Michał Urbaniak, Monika Brodka, Kasia Kowalska, Leszek Możdżer i wielu innych.

Paweł Malinowski - operator obrazu. Absolwent PWSFiT w Łodzi. Wieloletnie doświadczenie pracy przy koncertach i widowiskach TV takich artystów jak: Cranberries, Sting, Rod Stewart. Praca przy tworzeniu programów TV i spektakli Teatru TV m.in."Netta" reż.K.Kutz,"Boska" K.Janda a także wydarzeń sportowych takich jak Olimpiady w Pekinie i Rio de Janeiro

Małgorzata Dąbrowska - scenograf. Absolwentka scenografii ASP Warszawa i historii sztuki KUL. Scenografka filmowa m.in.:"Moja Solidarność", "Kosmos", telewizyjna m.in:Fryderyki 2012, Warsaw Summer Jazz Days 2012, 10-lecie Wytwórni Lado ABC i teatralna m.in. "Kwiaty polskie", "Ziemia uderzyła o piłkę", "Cena Matki". Doświadczenie pracy w tv i reklamie.

***

Kontakt
orkiestra.sentymentalna@gmail.com
manager: Joanna Wiedro-Żak – (+48) 507 942 332

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak