"W sieci Mazurka" – warsztaty muzyki tradycyjnej online

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 09:41
Do wszystkich stęsknionych za wspólnym muzykowaniem, pragnących wiedzy, praktycznych wskazówek i szukających przygody w graniu polskiej muzyki tradycyjnej! Janusz Prusinowski i Fundacja Wszystkie Mazurki Świata zapraszają do nauki w ramach warsztatów online "W sieci mazurka".
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prom.

Gramy na skrzypcach, harmonii, bębnimy i śpiewamy! Janusz Prusinowski prowadzi młodych, ale też zaawansowanych adeptów muzyki tradycyjnej, przez ścieżki i zakamarki twórczości wiejskich mistrzów, która została zebrana i udokumentowana przez fundację Muzyka Odnaleziona.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa a potem spotkania w realu podczas Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" (29.09-3.10.2020)!

Do tańca, do muzyki, do śpiewu!

Program jest próbą syntezy doświadczeń terenowych Janusza Prusinowskiego, zebranych przez prawie 30 lat nauki u wiejskich muzykantów, praktykowania gry na skrzypcach, harmonii polskiej, basach, bębenku obręczowym, barabanie oraz śpiewu i tańca. Na przykładzie twórczości wybranych wiejskich mistrzów przedstawiamy zarówno podstawy gry na wymienionych instrumentach, umożliwiające rozpoczęcie grania osobom początkującym, jak i specyficzne elementy stylu, zdobienia, rytmizacji, współpracy poszczególnych instrumentów w zespole, właściwe wybranym mistrzom i regionom.

Projekt składa się będzie z trzech części. W pierwszej części publikujemy 13 filmów warsztatowych >>> https://www.youtube.com/channel/UCYa1y8NHDSpuy7NbYv35oEQ, które wprowadzają w rozmaite elementy tradycyjnej gry na skrzypcach, harmonii i akordeonie, bębnie i basach. Podstawą nauki są archiwalne nagrania wiejskich mistrzów ze zbiorów fundacji Muzyka Odnaleziona. Współpracujemy z wirtualnym bębnistą, a osoby nieposiadające harmonii polskiej mogą używać aplikacji harmonista.pl. Publikacja kolejnych odcinków warsztatów będzie kontynuowana do września w rytmie dwóch odcinków tygodniowo. 

W części drugiej odbywają się interaktywne spotkania warsztatowe online, podczas których Janusz Prusinowski wspiera muzycznie i technicznie osoby, które podjęły naukę kolejnych utworów. Zakładamy międzynarodowy charakter spotkań, a uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość dosyłania własnych nagrań filmowych z wybranymi utworami.

Trzecim, finałowym etapem będą spotkania (w realu!) i warsztaty na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (29.09-3.10.2020), podczas których wspólnie dopracujemy repertuar warsztatowy a następnie zagramy podczas Nocy Tańca.

Zapraszamy wszystkich – początkujących i zaawansowanych – do wspólnej, muzycznej przygody!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest wyrażenie zgody na publikację wizerunku w wszystkich materiałach dotyczących projektu. Planujemy publikację migawek ze spotkań on-line i przesłanych filmów prezentujących nagrania uczestników.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak