XVII edycja Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 12:06
XVII edycja Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy odbędzie się na Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Starej Kopalni w Wałbrzychu między 23 a 30 sierpnia 2020 r.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: Mat. promocyjne

XVII Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy

23–30.08.2020 r.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

www.ensemblefestival.org


Tegoroczny kształt Festiwalu został oczywiście dostosowany do obowiązującego w Polsce stanu epidemii. Zmusiło to nas do zredukowania ilości profesorów i uczestników oraz festiwalowych wydarzeń, zrezygnowaliśmy także z warsztatów i pokazów teatralnych. Wszystkie koncerty odbywać się będą bez przerwy dla zmniejszonej liczebnie publiczności a słuchaczy prosimy o posiadanie w czasie koncertu maseczki ochronnej zasłaniającej usta i nos.

Wychodząc jednak naprzeciw naszej publiczności, zaplanowaliśmy transmisje trzech festiwalowych koncertów za pośrednictwem naszych profili na Facebooku i YouTube – szczegóły znaleźć można na stronie internetowej Festiwalu.

W tegorocznym programie znajdzie się wiele utworów klasycznych (Mozart, Haydn, Beethoven) i romantycznych (Schumann, Schubert, Dvořák, Mendelssohn), nie zabraknie też kompozycji XX‑ i XXI‑wiecznych (kwartet Glassa, 5 miniatur Szostakowicza oraz utwór zmarłego w tym roku Krzysztofa Pendereckiego). Program klasyczny mieszać się będzie z muzyką jazzową, pozwalając na zachowanie interdyscyplinarnego charakteru Festiwalu.

Tegoroczni uczestnicy współpracować będą z gronem następujących profesorów: Piotr Sałajczyk (fortepian), Jakub Jakowicz, Marcin Markowicz i Szymon Krzeszowiec (skrzypce) oraz Maciej Młodawski (wiolonczela).

Młodzi jazzmani, studenci szkół muzycznych o profilu jazzowym, pracować będą pod kierunkiem wszechstronnego, niezwykle ciekawego i inspirującego artysty, jakim jest Marcin Masecki. Podczas szeregu prób zajmować się będą stylistyką improwizacji jazzowych, nabiorą umiejętności współpracy w procesie twórczym oraz poznają wiele technik oraz rodzajów improwizacji wykorzystywanych we współczesnej muzyce jazzowej. Efekty tej pracy poznamy na koncercie, który odbędzie się w Starej Kopalni.

Festiwal realizowany jest przy wsparciu środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”, środków Gminy Wałbrzych oraz środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Andrzeja Szczypiorskiego.

 

PROGRAM

Wszystkie wydarzenia (poza koncertem jazzowym) odbywają się w Sali Maksymiliana na Zamku Książ w Wałbrzychu.

Koncert jazzowy odbędzie się w Klubie Montownia w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

 

23.08.2020, niedziela

19:30, Koncert Inauguracyjny

Krzysztof Penderecki – „Trzy utwory w dawnym stylu”: Aria

Philip Glass – Kwartet smyczkowy nr 2 „Company”

Marcin Masecki – Improwizacja

Dymitr Szostakowicz – 5 utworów na 2 skrzypiec i fortepian

Ludwig van Beethoven – Trio fortepianowe B-dur op. 11

 

26.08.2020, środa

19:30, Koncert

Wolfgang Amadeus Mozart – Kwartet fortepianowy g-moll KV 478

Antonín Dvořák – Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 „Amerykański”

 

27.08.2020, czwartek

19:30, Koncert

Franz Schubert – Kwartet smyczkowy Es-dur, D.87

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Trio fortepianowe d-moll op. 49

 

28.08.2020, piątek

19.30, Koncert

Ludwig van Beethoven – Trio fortepianowe Es-dur op. 1 nr 1

Johannes Brahms – Kwartet fortepianowy c-moll op. 60

 

29.08.2020, sobota

19:30, Koncert (stara kopalnia)

Koncert jazzowy zespołu Marcina Maseckiego

 

30.08.2020, niedziela

19.30, Koncert Finałowy

Josepf Haydn – Kwartet smyczkowy d-moll op. 76 nr 2 „Kwintowy”

Robert Schumann – Kwartet fortepianowy Es-dur op. 47

 

O FESTIWALU

Historia Festiwalu Ensemble rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy to po raz pierwszy studenci i uczniowie akademii muzycznych z Polski i Europy pojawili się na Zamku Książ w Wałbrzychu, by kształcić się pod okiem największych gwiazd polskiej i światowej kameralistyki, i wspólnie wypracowywać doskonałe interpretacje muzycznych arcydzieł.

Głównym celem Festiwalu jest promocja kameralistyki, zarówno w odniesieniu do utworów muzycznych, jak i dzieł teatralnych, gdyż po zakończonych kursach i warsztatach wszystkie opracowywane dzieła prezentowane są publiczności. Każdą z prezentacji budują zarówno sami studenci jak i profesorowie, co nadaje wydarzeniu niepowtarzalny charakter.

Niezwykle istotnym elementem Festiwalu są miejsca, w którym jest on realizowany. Zamek Książ – tętniący życiem przez cały rok – stanowi niezwykłe tło dla wydarzeń muzycznych i teatralnych, które się tam odbywają. Stara Kopalnia – nowoczesna instytucja kultury będąca największą atrakcją turystyki poprzemysłowej w Polsce – stanowi idealne dopełnienie do koncertu jazzowego przygotowanego pod kierunkiem Marcina Maseckiego.

Pełen program XVII Festiwalu Ensemble można znaleźć na stronie www.ensemblefestival.org.