15. Festiwal Goldbergowski

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 16:39
Tegoroczna edycja festiwalu (4-8.11.2020) obejmować będzie emisje internetowe koncertów zarejestrowanych lokalnie, w miejscach działalności zaproszonych na festiwal muzyków.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Taka formuła sprawiła, że festiwal po raz pierwszy stanie się wydarzeniem migrującym poprzez kilka krajów: Niemcy, Francję, Szwajcarię i Polskę, uzyskując tym samym nowych partnerów w promocji kulturalnej spuścizny Gdańska. 

Podczas koncertu inaugurującego (4.11) zabrzmią Wariacje Goldbergowskie Bacha, w wykonaniu Andrei Buccarelli. Klawesynista należy do grona najbardziej cenionych, ale też utytułowanych muzyków swojej generacji i dzięki niemu podczas festiwalu usłyszeć będzie można utwór, który sprawił, że nazwisko gdańskiego klawesynisty na trwałe zapisało się w historii muzyki. Występ artysty zarejestrowany zostanie w sali Scholi Cantorum Basiliensis – Hochschule für Alte Musik w Szwajcarii.

Drugi z koncertów (5.11), podczas którego wystąpią zespoły Musica Fiata i La Capella Ducale pod dyrekcją Rolanda Wilsona, zorganizowany zostanie w Christuskirche w Berlinie. Obie formacje przedstawią w jego trakcie m.in. oratoria gdańskiego kapelmistrza Kaspara Förstera.

Za sprawą kolejnego występu (6.11) festiwal zagości we francuskim opactwie Royaumont, we współpracy z którym udało się przygotować koncert grupy Les Folies Françoises, podczas którego zabrzmi muzyka nauczycieli Goldberga. Pierwszym z nich po wyjeździe z rodzinnego Gdańska był Wilhelm Friedemann Bach, a później jego ojciec Johann Sebastian.

Jedyna z tegorocznych prezentacji – zaplanowanych w tradycyjnej stacjonarnej odsłonie – odbędzie się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury (7.11) w Gdańsku. Złoży się na nią koncert klawesynowy patrona festiwalu, wykonany przez znakomitego polskiego klawesynistę Marcina Świątkiewicza, wraz z towarzyszącym mu zespołem Arte dei Suonatori.

Tego samego dnia (7.11) o godz. 17.00 w Herbaciarni w klasztorze Ojców Oblatów, odbędzie się spotkanie promujące publikacje poświęcone Goldbergowi, wydane przez Chopin University Press. Prezentację wydawnictw poprowadzi redaktor Beata Stylińska z PR2 Polskiego Radia. 

Podczas finałowego koncertu (8.11), pod kierunkiem Michaela Alexandra Willensa wystąpią soliści i orkiestra Kölner Akademie. Artyści wykonają m.in. utwory Johanna Balthasara Erbena, działającego w Gdańsku na stanowisku kapelmistrza w latach 1658-1686. Koncert zarejestrowany zostanie w kościele ewangelickim w Ehrenfeld, będącej jedną z dzielnic Kolonii.

Emisje online i szczegóły na temat wszystkich festiwalowych wydarzeń na stronie: www.goldbergfestival.pl

*** 

Festiwal Goldbergowski – został zainicjowany w 2006 roku przez prof. Alinę Ratkowską (UMFC w Warszawie). Patronem festiwalu jest urodzony w Gdańsku najsłynniejszy uczeń J.S. Bacha – klawesynista Johann Gottlieb Goldberg (1727-1756), który do historii muzyki przeszedł dzięki słynnym Wariacjom Goldbergowskim. Ideą wydarzenia jest promocja muzycznego dziedzictwa Miasta Gdańska i akcentowanie związku Goldberga z jego rodzinnym miastem – Gdańskiem.