Tanga z biblioteki niepamięci – nowa płyta z serii REVISIONS od ANAKLASIS

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 12:12
Panorama kompozytorskiego dorobku, zbudowana z polskich i jidyszowych między­wojennych szlagierów oraz pełnych rozpaczy i smut­ku gettowych tang. Płyta Bajgelman. Get to Tango to próba odczytania twórczości wybitnego łodzianina – Dawida Bajgelmana – współczesnym językiem muzyki XXI wieku. Opracowania i aranżacji wybranych utworów jednego z najwięk­szych twórców żydowskiej muzyki teatralnej podjął się wybitny muzyk i kompozytor, Jarosław Bester. Premiera albumu 11 grudnia.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. promocyjne

Dawid Bajgelman to urodzony w 1888 roku łódzki kompozytor, który specjalizował się w adaptowaniu żydowskiej tradycji muzycznej na potrzeby operetki i kabaretu. W getcie założył orkiestrę symfoniczną, nie przestawał komponować. Nie przetrwał Zagłady, zginął w obozie koncentracyjnym. Na szczęście znów żyje jego muzyka. Jarosław Bester, autor nowych aranżacji, nie tylko ją przypomniał, ale wydobył na światło dzienne jakość tych kompozycji, nie ustępujących w niczym twórczości Jerzego Petersburskiego czy Henryka Warsa. Bester jest wirtuozem akordeonu oraz liderem Bester Quartet, zespołu znanego wcześniej jako The Cracow Klezmer Band (z którym zjeździł cały świat i z niejednego źródła inspiracji już pijał), współpracownikiem m.in. Johna Zorna i Tomasza Stańki.

– Bajgelman to musiał być inteligentny, konkretny gość, który doskonale wiedział, co robi — mówi Jarek Bester, akordeonista oraz autor aranżacji utworów zawartych na płycie Bajgelman. Get to Tango. — To jest muzyka przedwojennej Polski: tego tygla kulturowego — dodaje, przyznając, że praca nad muzyką żadnego innego kompozytora nie wymagała od niego tyle czasu i wysiłku, co utwory Bajgelmana. — Wydaje się, że to są proste melodyjki, ale kiedy wejdzie się w tę muzykę głębiej, okazuje się dziwna: nieparzysta, złożona i bardzo wymagająca. Harmonie trzeba układać praktycznie pod każdy takt oddzielnie.

I tak serię REVISIONS zasila kolejne wydawnictwo płytowe sygnowane marką ANAKLASIS. W podróż po twórczości jednego z najsłynniejszych żydowskich twórców dwudziestolecia międzywojennego zabiorą nas znakomici muzycy w towarzystwie gwiazdorskiej obsady wokalnej. Historia Bajgelmana opowiedziana jest charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet — akordeonem lidera, Jarka Bestera, skrzypcami Dawida Lubowicza, kontrabasem Macieja Adamczaka, instrumentami perkusyjnymi Ryszarda Pałki — wzbogaconym o wkład znamienitych gości: wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego, trębacza Michała Bylicy oraz — a może przede wszystkim — czołówki polskich wokalistów jazzowych: Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.

Płyta od 11 grudnia dostępna będzie w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik! Polecamy!

A już 13 grudnia (niedziela) w Synagodze Tempel jesienno-zimowa kulminacja Prologu 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Punktualnie o godz. 19:00 podczas koncertu Droga do szczęścia: Muzyka Bajgelmana usłyszymy materiał z albumu Bajgelman. Get to Tango w wykonaniu Bester Quartet, Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz oraz Jorgosa Skoliasa. Na transmisję koncertu online zapraszamy na profile ANAKLASIS i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na Facebooku, na festiwalowy fanpage na Facebooku, a także kanał YouTube FKŻ.

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

www.anaklasis.pl
www.pwm.com.pl/anaklasis
www.facebook.com/anaklasisrecords/


Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy najnowszej ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak