Jarosław Jakubowski "Witaj Barabaszu. Dramaty"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:21
Agencja Dramatu i Teatru oraz Instytut Literatury z przyjemnością zapowiadają wydanie antologii nowych tekstów scenicznych Jarosława Jakubowskiego pt. WITAJ BARABASZU. DRAMATY. Teksty otrzymały wiele prestiżowych nagród, a kilka z nich zostało zrealizowanych przez Polskie Radio w postaci słuchowisk z udziałem wybitnych aktorów.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"Dramaturgia Jarosława Jakubowskiego reprezentuje zapowiadany już od tak dawna, a mimo to cały czas oczekiwany, powrót do opowieści i postaci w dramaturgii. Powrót – jednak z uwzględnieniem wszystkich wartościowych przemian w dramaturgii. [...] Wiele utworów z tego najnowszego tomu dramatów zaczęło już swoje życie publiczne. Pięć tekstów (Pogrzeb – pod tytułem Nieodwołalne, Człowiek z lodu, Buława, Witaj Barabaszu, Królestwo), napisanych jako słuchowiska radiowe, miało premiery w doskonałej obsadzie i reżyserii, jak również opracowaniu dźwiękowym przez wybitnych specjalistów - ze wstępu Jagody Hernik Spalińskiej.


guatemala Hobby Shop mastaler orzechowski gorodeckaja 1200.jpg
"Guatemala Hobby Shop". Autor słuchowiska: Bobkowski zawsze mnie frapował

JAROSŁAW JAKUBOWSKI
Poeta, prozaik, dramatopisarz. Współpracownik Dwumiesięcznika Literackiego "Topos". Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydał kilka tomów wierszy, prozę oraz sztuki teatralne antologiach: Generał i inne dramaty polityczne (ADiT, Warszawa 2016) oraz Prawda i inne dramaty (ADiT, Warszawa 2017). Jako dramaturg debiutował w 2007 roku w Laboratorium Dramatu w Warszawie czytaniem scenicznym sztuki Dom matki. Na polskich scenach odbyły się premiery szeregu jego sztuk, w tym: Generała, który zdobył Grand Prix festiwalu polskich sztuk współczesnych "Raport" w Gdyni w 2011 roku, oraz Wiecznego kwietnia, za który zdobył Nagrodę Główną Konkursu Metafory Rzeczywistości 2012 w Poznaniu. W roku 2016 jego sztuka Viva Violetta! została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie na sztukę teatralną inspirowaną życiem i twórczością Violetty Villas. Prawda została zrealizowana jako spektakl telewizyjny przez Teatrotekę w 2016 roku. Jego sztuka Incydent znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak