"Johannes Brahms" – nowy album Narodowego Forum Muzyki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:36
Album "Johannes Brahms" nagrał zespół NFM Filharmonii Wrocławskiej pod kierownictwem Giancarla Guerrero. Jest to pierwszy album NFM zrealizowany pod batutą tego wybitnego dyrygenta będącego też dyrektorem muzycznym Narodowego Forum Muzyki.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały promocyjne
Na krążku znalazły się: I Symfonia c-moll op. 68 oraz Uwertura akademicka op. 80 Johannesa Brahmsa. Płytę można kupić w kasie NFM, w księgarni Niskie Łąki we Wrocławiu oraz online w NFM Shop.

Fragment wywiadu z Giancarlo Guerrerem:

Piotr Matwiejczuk: Eduard Hanslick nazwał I Symfonię "Appassionatą", bywa nazywana też "Patetyczną". Mówi się o niej, że jest "X Symfonią" Beethovena. Czy pan ma jakieś swoje określenie na to dzieło?

Giancarlo Guerrero: Bardzo lubię to ostatnie, ponieważ forma tego utworu jest bardzo bliska Dziewiątej Beethovena. Z kolei te potężne uderzenia kotłów na początku są jak pukanie losu z Piątej...

PM: Mamy też parafrazę melodii "Ody do radości" i przejście od ponurego c-moll do ekstatycznego C-dur, jak w V Symfonii.

GG: To jasne, że Brahms podążał za swoim poprzednikiem, ale najbardziej niezwykłe jest to, jak genialnie zaadaptował elementy dzieł Beethovena w utworze, który przemawia przecież własnym językiem Brahmsa. (…)

PM: I Symfonię Brahmsa z NFM Filharmonią Wrocławską wykonuje pan już jakiś czas. Jak długo tego rodzaju dzieło musi dojrzewać w panu i w orkiestrze, by uznał pan, że można je nagrać?

GG: Symfonię znamy świetnie – i orkiestra, i ja. To niebezpieczna sytuacja, bo trudno wznieść się ponad własne przyzwyczajenia, zainspirować się nawzajem, ale też przekonać do własnej interpretacji. Na szczęście znakomicie się dogadujemy, lubimy eksperymentować i żadne z nas nie uważa, że zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Byliśmy również otwarci na uwagi reżyserów dźwięku. W wykonywaniu muzyki najważniejsze jest to, by mieć otwartą głowę. Trzeba pamiętać o tradycji, ale jednocześnie nie bać się nowych pomysłów. Każde wykonanie jakiegoś dzieła z przeszłości jest jego ponownym odkrywaniem.

fragment wywiadu pochodzi z bookletu płyty

Tytuł: Johannes Brahms
Wykonawcy:
Giancarlo Guerrero – dyrygent
NFM Filharmonia Wrocławska
Program:
Johannes Brahms (1833–1897)
I Symfonia c-moll op. 68 (1862–76) [49'15]
1. Un poco sostenuto – Allegro 16'42
2. Andante sostenuto 9'47
3. Un poco allegretto e grazioso 5'15
4. Adagio – Più andante – Allegro non troppo, ma con brio 17'31
Uwertura akademicka op. 80 (1880) [10'29]

Czas całkowity [59'57]

Nagrano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, w dniach 18–22 marca 2019 roku.
Reżyseria nagrania, montaż, mastering: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko (CD Accord)
NFM 68, ACD 277
Patronat medialny: Program II Polskiego Radia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak