Nowy album Warsaw String Ensemble w wytwórni DUX

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 22:00
Album "Nowakowski, Chopin • Chamber Music" to projekt płytowy Warsaw String Ensemble – nowej formacji na polskim rynku muzycznym, tworzonej przez uznanych wykonawców.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat. prasowe

Niniejszy album zawiera światową premierę fonograficzną dedykowanego Karolowi Lipińskiemu Duo A-dur na skrzypce i fortepian op. 18 z 1841 Józefa Nowakowskiego, a także Kwintet fortepianowy Es-dur op. 17. Jako dopełnienie albumu artyści wybrali kameralne opracowanie Preludium e-moll op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina, autorstwa Jerzego Cembrzyńskiego. Aranżacja utrzymana jest w konwencji muzyki rozrywkowej, co stanowi dość nieoczekiwany kontrast w stosunku do dzieł omawianych wcześniej.

Twórczość działających w XIX wieku polskich kompozytorów można dziś uznać za jedną z najbardziej fascynujących kart w historii naszej muzyki narodowej. W ostatnich latach dzieła wielu z nich przeżywają zasłużony renesans, wybrzmiewając coraz liczniej w salach koncertowych i realizacjach nagraniowych, co bezpośrednio wynika ze wzmożonej działalności badawczej muzykologów oraz głębokiego zainteresowania wykonawców, coraz chętniej włączających te utwory do swoich repertuarów.

Album dostępny jest w oficjalnym sklepie DUX, a niebawem pojawi się w cyfrowej i fizycznej międzynarodowej dystrybucji.

Patronat medialnym nad wydawnictwem objęła Dwójka – Program II Polskiego Radia.