Bliskość emocji - Festiwal "Przestrzeń słowa"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 17:30
Pandemiczna pustka. Wszystko zamrożone, zamknięte i zatrzymane w ruchu. Czy w takich czasach może narodzić się nieznana idea, nowatorskie artystyczne wydarzenie? Przecież w takich chwilach wszyscy starają się ratować stary świat, utrzymać to, co było. Ograniczać ryzyko. A jednak...
Przestrzeń słowabaner wydarzenia
Przestrzeń słowa/baner wydarzeniaFoto: materiały promocyjne

Naszym zdaniem czas "zatrzymania rzeczywistości" to doskonały moment, aby na gruzach znanej dotąd rzeczywistości wykreować nowatorskie wydarzenie artystyczne, nowe języki komunikacji i wartości, na których wzrastać będzie mógł post-pandemiczny świat. Chcemy, aby Przestrzeń Słowa stała się krainą, która wypełni pustkę tego smutnego czasu konieczną i niezbywalną treścią.   

Po długich miesiącach dystansu i zamknięcia jesteśmy stęsknieni spotkań, ważnych rozmów, gwaru kawiarnianych odgłosów i gwałtownych sporów. Brakuje nam muzyki na żywo, wierszy czytanych przez poetów i podniesionych głosów. Czujemy deficyt błyskotliwych scenicznych żartów, kontrowersji wywołujących zachwyt lub oburzenie. Tęsknimy za wypełnioną salą, ciepłem przekazywanym spojrzeniem i słowem oraz tajemnicą, która tworzy się podczas spotkania człowieka z człowiekiem.    

Właśnie z owych tęsknot i potrzeb narodziła się Przestrzeń Słowa – niemalże całoroczny, nowatorski cykl pasjonujących artystycznych wydarzeń zespolony z październikową kulminacją jaką stanowił będzie wibrujący, interdyscyplinarny festiwal Głośna Przestrzeń Słowa. Od marca do listopada 2021 (z wyłączeniem lipca i sierpnia) zapraszamy Was na artystyczne przygody, podczas których nikt nie poczuje się znudzony. Dzięki cyklicznemu rytmowi spotkań pragniemy utrzymać Waszą uwagę i obecność przez większość roku. Zaprosić Was do współtworzenia, współuczestnictwa i współbycia, abyście mogli poczuć się w tej przestrzeni jak u siebie.     

Pierwsza edycja Przestrzeni Słowa odbywać się będzie pod hasłem "bliskość". Jej brakuje nam przecież w tych miesiącach szczególnie. Będziemy kierować Waszą uwagę na liczne jej konteksty.  Wszystkie wydarzenia zostaną jednak spięte wspólnym mianownikiem artystycznego kunsztu i uniwersalnością podejmowanych, współczesnych zagadnień.

Na inaugurację zapraszamy na fascynującą dyskusję "bliskość zaczyna się w tekście" (Olga Drenda, Przemysław Czapliński, Grzegorz Jankowicz), podczas której porozmawiamy o znaczeniu bliskości w literaturze i kulturze, w czasach pandemii i czasach samotności. Zestaw rozmówców zwiastuje najgorętsze emocje, które powiodą nas dalej w stronę poetyckich harców w wykonaniu czołowych polskich poetów (Kamila Janiak, Tomasz Bąk, Szczepan Kopyt) oraz koncertu poetyckiego tria Brzoska/Marciniak/Markiewicz. Bliskość poetyckiego słowa doprowadzi nas do kolejnej stacji, na której wraz z legendarnym radiowcem Piotrem Metzem, zanurzymy się w intymną rozmowę słów i płynących ze sceny dźwięków. Bliskość to przecież różnorodność wrażeń i doznań.

A w kolejnych miesiącach? Oj, będzie się działo! Wielki Jurij Andruchowycz, autor legendarnego „Trainspotting” - Irvine Welsh, Hatif Janabi, Artur Rojek, koncerty dylan.pl i Karbido. Prawdziwych znakomitości i gwiazd – tych z Polski oraz z zagranicy - pojawi się zresztą więcej!

Zapraszamy Was byście weszli razem z nami w tę kolorową przestrzeń! W wielobarwną krainę przygotowaną dla młodych i starszych, wysokich i niskich, szczęśliwych i smutnych, dla tych z Sosnowca, Katowic, Imielina, Pszowa oraz wszystkich pozostałych miast, miasteczek i wiosek nie tylko naszego z regionu. Warunkiem uczestnictwa jest ciekawość świata, głód życia oraz pasja poszukiwaczy skarbów, które zachęcają do współudziału w pięknej, szalonej i dowcipnej przygodzie życia.

Czujemy dreszcz emocji - mamy bowiem świadomość, że tworzymy wydarzenie, które może wstrząsnąć nieco już zastygłym i wyblakłym kulturalnym pejzażem województwa śląskiego. Tworząc międzynarodowy, interdyscyplinarny festiwal oraz cykl artystycznych wydarzeń, pragniemy przerzucać mosty i snuć pasjonującą, dynamiczną opowieść o współczesnym świecie. Obiecujemy, że będziemy tworzyć ją z impetem i rozmachem. Z błyskiem w oku. Zachłannie.

Bartłomiej Majzel (pomysłodawca festiwalu)

***

26 marca 2021 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu przedsięwzięcie zostanie zainaugurowane. Jego pierwszą odsłonę stanowić będzie rozmowa "Bliskość zaczyna się w tekście", w której udział wezmą znakomici goście: Olga Drenda, Przemysław Czapliński oraz prowadzący spotkanie Grzegorz Jankowicz. Zaproszeni dyskutanci będą rozmawiać o znaczeniu bliskości w literaturze i kulturze, w czasach pandemii oraz czasach samotności. Zestaw rozmówców zwiastuje najgorętsze emocje!

Z uwagi na wprowadzone obostrzenia sanitarne w związku z pandemią Covid-19 organizatorzy zmuszeni zostali do organizacji niniejszego spotkania bez udziału publiczności (choć zaproszeni goście pojawią się na scenie Zagłębiowskiej Mediateki) przy jednoczesnej transmisji wydarzenia w internecie. Link do streamingu pojawi się w odpowiednim czasie na stronie internetowej oraz facebooku Zagłębiowskiej Mediateki.