Enter Enea Festival – Preludium w dwóch turach

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:48
Tegoroczny Enter Enea Festival 2021 odbędzie się w dwóch turach. Będzie to muzyczne spotkanie w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. Na przełomie maja i czerwca publiczność zaproszona zostanie na koncert Leszka Możdżera i premierę projektu Agi Derlak z gośćmi. W sierpniu odbędzie się międzynarodowy program 11. edycji Festiwalu, którego program widzowie poznają już niedługo.
Plakat
PlakatFoto: mat. prasowe

Tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszy wystawa Marcina Zawickiego "To żyje" realizowana przez ABC Gallery nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wernisaż odbędzie się 31 maja 2021 o godz. 19:00. Wystawa potrwa do 16 lipca 2021 roku.

Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Leszek Możdżer zaprasza na scenę artystów, z którymi albo spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam wymarzy sobie usłyszeć na żywo. Za każdym razem są to wyjątkowe osobowości sceniczne, o niepowtarzalnym języku muzycznym. Niektórzy z nich zyskali już uznanie światowej publiczności i krytyki, inni stawiają swoje pierwsze poważne kroki na scenie. Dyrektor Festiwalu również dzieli się z publicznością swoimi często premierowymi muzycznymi projektami, występując obok zaproszonych artystów.

Wydarzeniem Enter Enea Festival – Preludium jest premiera płyty Agi Derlak. W 2021 roku artystka wydaje album w rozszerzonym składzie, z muzyką skomponowaną w ciągu ostatnich dwóch lat, będący zwieńczeniem okresu poszukiwań i eksploracji. Muzyka przeznaczona jest na kwintet jazzowy oraz kwartet smyczkowy. Jako gwiazdy dołączają: Jerzy Małek, Barbara Derlak, Dorota Miśkiewicz, których usłyszymy również na scenie Enter Enea Festival. To projekt wyjątkowy będący mostem łączącym różne światy. To muzyka, w której wybrzmiewa echem Szymanowski, Chopin, a jednocześnie wpływy inspiracji twórczością Wayna Shortera, Joe Lovano, Kenny'ego Wernera, Danilo Pereza, z których artystka czerpie nieustanne poszukiwanie wolności, świeżości, odwagi. Wszystko obleczone naturalną ekspresją i charyzmą pianistki, a jednocześnie niedosłownością i liryzmem. Projekt ten to również przestrzeń, gdzie spotyka się dźwięk ze słowem, jednak w nietypowy sposób. Do napisanych, niegdyś instrumentalnych utworów, pianistka dopisała wiersze, które stanowią warstwę liryczną tego projektu i tworzą teksty nowych kompozycji. Wiersze niosą w sobie wiele pytań o czas, przestrzeń, słowa i naszą rzeczywistość.

Enter odbywa się latem, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki", której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Poznań oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea.

****

Leszek Możdżer – jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. Wszechstronność, wrażliwość i wyobraźnia – to cechy, którymi bez wątpienia określić można Leszka Możdżera. Jego muzykę trudno zamknąć w gatunkowych ramach, on sam nawet nie próbuje: woli rozwój, zwłaszcza ten we wszystkich kierunkach. Od 2011 roku Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym Enter Enea Festival w Poznaniu, na który zaprasza artystów charakteryzujących się podobną do niego świeżością i otwartością w podejściu do muzyki.

Aga Derlak – pianistka, kompozytorka i edukatorka. Edukację muzyczną kończyła w Berkee College of Music w Bostonie i na Akademii Muzycznej w Katowicach. Kształciła się̨ u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. Przez dwa lata mieszkała w Bostonie, gdzie doskonaliła swe umiejętności pod okiem Danilo Pereza, pianisty Wayne Shortera. Twórczość Agi Derlak zdobywa szerokie uznanie zarówno wśród jazzowej publiczności, jak i wśród krytyków – w kraju i za granicą. 

Koncert Agi Derlak Quintet na Enter Enea Festival będzie premierą płyty Aga Derlak Quintet z udziałem gości – Doroty Miśkiewicz, Jerzego Małka, Barbary Derlak oraz Atom String Quartet.