Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski: Jacek Adamas …Idź

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 15:51
Celem wystawy …Idź w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest pokazanie twórczego dialogu między pracami Jacka Adamasa – autora instalacji artystycznych i inicjatora akcji partycypacyjnych w przestrzeni publicznej – a poezją Zbigniewa Herberta.
Plakat wystawy Jacka Adamasa
Plakat wystawy Jacka AdamasaFoto: materiały prasowe

Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Jacek Adamas

Idź

 

Kurator

Marcel Skierski

Czas trwania

11 czerwca – 26 września 2021

 

Adamas dosłownie wydobywa słowa Herberta na światło dzienne, podejmując problem ich aktualności w obecnym kontekście społecznym i w odniesieniu do indywidualnej recepcji twórczości poety. Krytycznie ujmuje recepcję dziedzictwa Herberta, sprowadzonego najczęściej do dźwięczących w uszach każdemu Polakowi pustych sloganów, w większości przyjmowanych bezrefleksyjnie i pozostających bez wpływu na otaczającą nas rzeczywistość.

Aranżacja ekspozycji oparta jest na odwróceniu charakterystycznego dotychczas funkcjonowania prac Adamasa. Prezentowane zazwyczaj na ulicach polskich miast dzieła tym razem pokazane zostaną w przestrzeniach galerii w porządku bliskim teatralnej scenografii. Sposób przemieszczania się po ekspozycji i wynikająca z tego narracja pokazu odzwierciedla wysiłek intelektualny konieczny do przyswojenia Przesłania Pana Cogito.

Jacek Adamas jest jednym z najważniejszych twórców nurtu sztuki krytycznej. W 1993 roku obronił dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Rzeźby). Tworzy głównie instalacje, które prezentuje w przestrzeni publicznej, odnosząc je do aktualnego kontekstu społeczno-politycznego. W 2020 otrzymał doroczną Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

 

Organizator

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Wystawa sfinansowana ze środków

Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Partnerzy medialni

Dwójka, „Aktivist!”, TVP Kultura, „Do Rzeczy”, Dwumiesięcznik „Arcana”, Cytaty.pl

***

Mat. prasowe