VII Festiwal Muzyki Etnicznej "Korzenie Europy"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 14:07
VII Festiwal Muzyki Etnicznej "Korzenie Europy" w tym roku odbywa się w dniach 26-27 czerwca w Domu Kultury Świt w Warszawie. Wstęp wolny.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe

VII FESTIWAL MUZYKI ETNICZNEJ – KORZENIE EUROPY 2021.

26/27 czerwca 2021.

DK ŚWIT, ul. Wysockiego 11

WSTĘP WOLNY!

 

26.06.2021 - sobota

KONCERTY

Godz. 17.00 – 18.00 – OPOCZNO – Kapela Bińków

Godz. 18.00 – 19.00 – MUZYKA ORAWY

Godz. 19.00 – 20.00 - Góbé Band - Węgry

Godz. 20.00 – 21.00 – PSIO CREW


27 czerwca – niedziela

KONCERTY

Godz. 15.00 – 16.00 – POLKA DOT

Godz. 16.00 – 17.00 – ŁYSA GÓRA

Godz. 17.00 – 18.00 – DZIADY KAZIMIERSKIE

 

Imprezy towarzyszące – sobota 26.06.2021

Godz. 15.00

Spotkanie autorskie z Wojciechem Majewskim – reżyserem, producentem, dyr. artystycznym Festiwalu „Tam Gdzie Bija Źródła” oraz „Kręgi Sztuki”. Pokaz jego filmu dokumentalnego o Orawie.

 

Godz. 16.00

Spotkanie z reprezentacją Opoczna oraz jubileusz Jana Łuczkowskiego – antropologa i etnomuzykologa.

Godz. 15.00-18.00 Ceramika z Moniką Szambelan, tworzenie etno motyli i/lub ptaków z Bożeną Wiśniewską (na ogromnych, wyciętych skrzydłach motyli, wykonanie kolorowych kompozycji inspirowanych wzorami i motywami ludowymi. Wykorzystane będą: leluje, kodry, cacka, lolki i mazurki. Po zainstalowaniu skrzydeł na własnych plecach, dzieciaki będą mogły odfrunąć na pobliskie łąki).

 

niedziela 27.06.2021,

godz. 14-17 Ceramika z Moniką Szambelan, plener malarski z Lucyną Kraśkiewicz (plener malarski „Kolory Afryki” - motywem przewodnim jest kultura i sztuka afrykańska. Dzieci odbędą fascynującą podróż do dalekich zakątków świata. Będą poznawać sztukę, jednocześnie wykonując różnorodne prace plastyczne w technice malarskiej).

 

Ponadto od rana do zmroku - strefa relaksu, food tracki, etnokiermasz, Wioska Żywej Archeologii.

Partnerami Festiwalu są - Gmina Opoczno, Tomasz Łuczkowski Zastępca Burmistrza Opoczna, Muzeum Regionalne w Opocznie, Opoczyńskie Nuty.

Organizator - Dom Kultury Świt, Urząd Dzielnicy Targówek,

Partnerzy - BFJ , Kręgi Sztuki, Węgierski Instytut Kultury Warszawa - Magyar Kulturális Intézet Varsó.

Patroni - Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Pismo Folkowe, Folk24.pl

Honorowy Patronat - Michał Jamiński - Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek oraz Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy - Małgorzata Kwiatkowska.


ZESPOŁY

 

GÓBÉ Band - karpacka petarda ponad wszelkimi granicami!

Ta sześcioosobowa formacja powstała w 2007 roku w Budapeszcie, założona przez absolwentów Akademii Muzycznej im. Liszta Ferenca.

Słowo „Góbé” oznacza - „człowiek o pokręconym umyśle”. W odważny i eksperymentalny sposób muzycy czerpią z autentycznej kultury ludowej, by interpretować ją w duchu nowego wieku.

W ciągu ostatnich 13 lat zespół zagrał setki koncertów na Węgrzech i w całej Europie.

Zawsze chętni do odkrywania nowych scen, festiwali i klubów, teatrów czy cyrków. Piszą muzykę do musicali i filmów.

Zespół ma na koncie trzy płyty. Sezon wiosenny 2021 zaczęli od premierowego programu, który uwieczniony będzie na nowym albumie. W tych kompozycjach obok muzyki etnicznej wybrzmiewa rock, blues, dubstep, reggae, metal, jazz, pop, hip hop i wszystko, co przychodzi im do głowy. Taki jest nieokreślony, wyszukany i elegancki styl Góbé.

Zespół kontynuuje pracę nad „uczynieniem muzyki dostępnej dla wszystkich”, podążając za wskazówkami wielkiego kompozytora Zoltána Kodálya.

„Bez jakichkolwiek elektronicznych instrumentów muzycznych wykonują to, co uważam za zjawiskową world music.”

Porteleki László (zespół Muzsikás)

Członkowie zespołu

Várai Áron – wokalista, dudy, flet prosty, perkusja

Rigó Márton – skrzypce, altówka, gitara, wokal

Vizeli Máté – altówki, skrzypce, gitara, kobza, wokal

Egervári Mátyás – cymbały młotkowe, altówka-taambura, lira korbowa, dudy, flet prosty, flet prosty

Hegyi Zoltán – kontrabas

Czupi Áron – perkusja, perkusja, wokal

Strona internetowa: www.gobeband.com

Facebook: https://www.facebook.com/GobeZenekar/

Instagram: https://www.instagram.com/gobezenekar/

Youtube: Góbé Band Official

Spotify: Góbé Spotif

 

PSIO CREW

 Formację stworzyli Maciej „Kamer” Szymonowicz i Mateusz „Gooral” Górny w 2004 roku w Bielsku-Białej. Grupa prezentuje połączenie tradycyjnych melodii z elementami drum and bass, trip hop i dub, ragga, hip-hop, które zrobiło spore zamieszanie na scenie muzycznej w kraju i zagranicą, a zestawienie góralskiego śpiewu z beatboxem stało się oryginalną wizytówką zespołu.

Dotychczas twórcze eksperymenty Psio Crew przeprowadzone na muzyce ludowej zostały zapisane na debiutanckim albumie „Szumi Jawor Soundsystem”, który ukazał się w 2007 roku. Jak można przeczytać na okładce albumu, „płyta powstała z potrzeby tworzenia oraz z radości poruszania się w otwartej przestrzeni muzyki jednoczącej stary i nowy czas”.

Psio Crew zagrało na kilkudziesięciu najważniejszych festiwalach, m.in. Siget Festival (Budapeszt, Węgry), Fusion Festival (Larz, Niemcy), Open’er Festival (Polska), Przystanek Woodstock (Polska), Terra Polska (Berlin, Niemcy), Colours of Ostrava (Czechy). Kapela Psio Crew reprezentowała Polskę w Izraelu na festiwalu Jerusalem Art&Craft Fair oraz podczas dni polskich w Baku w Azerbejdżanie. Zespół wystąpił również w słynnym klubie jazzowym Porgy&Bess w Wiedniu, na Lotos Jazz Festiwal Zadymka Jazzowa w Bielsku-Białej oraz w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W 2006 r. grupa otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie IV Wielka Majówka Tatrzańska w Zakopanem oraz III nagrodę podczas konkursu organizowanego przez Polskie Radio w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. W 2007 r. zespół otrzymał Machinera, nagrodę przyznawaną przez miesięcznik Machina za interesujący debiut muzyczny, w 2008 roku Psio Crew zostało nominowane do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii. W roku 2009 zespół wziął udział w projekcie „Strefa Artystyczna” realizowanym w Tbilisi. W ramach projektu powstał wspólny polsko-gruzińsko-afrykański utwór „Sissa”. Utwór został wydany jako singiel w 2010 r.

W 2010 roku zespół na blisko 5 lat zawiesił działalność. W tym czasie Maciej i Katarzyna Szymonowicz stworzyli projekt Gajdosze, przez dwa lata prowadzili badania terenowe dokumentując archaiczna muzykę góralską. Efektem projektu jest dwustustronicowy album „Gajdosze” oraz dwie płyty ze współczesną i archiwalną muzyką góralską (I Nagroda „Fonogram Źródeł 2014” – Nowa Tradycja). Mateusz Górny stworzył projekt Gooral i nagrał następujące płyty „Ethno Elektro” (2011 r.) Gooral & Mazowsze dvd i cd (2013 r.) oraz „Better Place” (2014 r.). Pozostali członkowie zespołu stworzyli zespół Off-C.

W 2015 roku zespół Psio Crew reaktywował swoją działalność, a swój pierwszy po latach koncert zagrał 23 września w Warszawie podczas największego w Polsce festiwalu muzyki etno/world „Skrzyżowanie Kultur” – Sounds Like Poland[2].

 

DZIADY KAZIMIERSKIE - piewcy grodu nad Wisłą na literę K!

Obok najwspanialszych hymnów kazimierskich, premierowo zabrzmią utwory z wydanej w tym roku płyty - "Śliwki i obrazy"!

 

KAPELA BIŃKÓW – OPOCZNO

Jeden z najwyśmienitszych zespołów muzyki tradycyjnej regionu opoczyńskiego.

W Kapeli Bińków grają: Halina Biniek oraz syn Radosław i córka Kamila.

Halina Biniek – grająca na skrzypcach, od wielu lat związana z folklorem i przekazująca tradycyjne wartości kolejnym pokoleniom, prowadząc dziecięce zespoły ludowe.

Radosław Biniek – prymista kapeli, grający na harmonii polskiej (Stamirowski 24 basy, Borucki 120 basów) w sposób wirtuozowski, jednocześnie nieodbiegający charakterem od surowego stylu gry ludowej, absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie akordeonu. Od początku lat 90. związany z kapelą ZPiT „Tramblanka”, gdzie uczył się oberków m.in. od Mariana Popeckiego, nieżyjącego już znakomitego skrzypka ludowego z Opoczna. Bierze udział w różnych projektach muzycznych, związanych z folklorem i nie tylko. Ma na swoim koncie wiele sukcesów indywidualnych, m.in. I miejsce w kategorii soliści – instrumentaliści podczas IV Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego w Dąbrowie Górniczej (2011). Ponadto zajmuje się wyrobem tradycyjnych instrumentów ludowych, np. bębenków obręczowych i skrzypiec. W roku 2013 zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego konkursu „Stara Tradycja”, adresowanego do młodych muzyków, śpiewaków oraz kapel wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej, gdzie otrzymał wyróżnienie.

Kamilla Biniek-Kaczorowska – w kapeli gra na klarnecie, ukończyła szkołę muzyczną II stopnia w klasie fortepianu. Od końca lat 90. związana z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Tramblanka”, gdzie akompaniuje na klarnecie, a także z Orkiestrą Miejską w Opocznie, w której grała na saksofonie. Aktywnie zajmuje się propagowaniem folkloru opoczyńskiego, prowadząc cztery zespoły śpiewacze: „Bukowianki”, „Kraśniczanki”, „Sitowianki” i „Wolowianki”.

Pierwszy raz gościliśmy reprezentację Opoczna w Parku Bródnowskim w 2017 r.! Wracają do nas ponownie! Wystąpią - Kapela Bińków, Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrowa, twórczynie ludowe z gminy Opoczno oraz dr Jan Łuczkowski, który wygłosi prelekcję na temat badań etnograficznych tradycyjnej muzyki opoczyńskiej (godz. 16.00, sala nr 14).

Partnerami Festiwalu są - Gmina Opoczno, Tomasz Łuczkowski Zastępca Burmistrza Opoczna, Muzeum Regionalne w Opocznie, Opoczyńskie Nuty.

 

ORAWIANIE

Pierwszego dnia Festiwalu, o godz. 18.00, wystąpi legendarna grupa z Lipnicy Wlk. - Zespół Orawianie. Będą pieśni i żywiołowe tańce spod Babiej Góry, w najlepszym wydaniu!

Dziecięcy Zespół Regionalny "Orawianie" im. Heródka powstał w 1973 r. przy Szkole Podstawowej nr 4 im. dr Emila Kowalczyka w Lipnicy Wielkiej na Orawie. Założycielem zespołu był śp. dr Emil Kowalczyk, znany poeta i regionalista, rodowity Orawianin. Zespół prezentuje folklor autentyczny, wykonując doroczne obrzędy ludowe, zabawy pasterskie, przyśpiewki i pieśni orawskie. Orawianie uświetnili liczne przeglądy, konkursy i festiwale zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

Tylko od 2011 r. zagrali ponad 200 występów, zarówno na małych, lokalnych, jak i międzynarodowych festiwalach, m.in. w Austrii, Serbii, Słowacji, Bułgarii Grecji, Macedonii, Turcji, Bułgarii, Słowacji, Niemczech. Nagrali też wiele audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych.

Od początku działania zespół doczekał się ponad 1000 wychowanków, wielokrotnie znakomitych instrumentalistów, śpiewaków i tancerzy.

Od 2011-go roku kierownikiem i instruktorem zespołu jest Eugeniusz Karkoszka - legendarny skrzypek i śpiewak orawski.

Koncert Zespołu Orawianie zrealizowany jest dzięki współpracy z Fundacją Kręgi Sztuki.


ŁYSA GÓRA

Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji.

Zespół wykonuje muzykę folkową, w któ®ej wybrzmiewają echa rocka i metalu. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów.

Grupa nie boi się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych i skrzypiec. Na występach gwarantują nieprawdopodobną energię i klimat rodem z Łysej Góry.

  

Zespół Folklorystyczny PolkaDot działa od 2018 roku przy Domu Kultury „Świt”. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Wytnij Hołubca – grupy młodych ludzi, którzy chcieli stworzyć zespół taneczny
o charakterze zespołu regionalnego, czerpiącego ze źródłach tradycyjnych tańców oraz śpiewu, otwartego dla wszystkich, którzy chcą potańczyć i pośpiewać w dobrej atmosferze.

***

Mat. prasowe