Muzyka w Raju 2021

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 20:00
W dniach 5-22 sierpnia XVIII(XIX) edycja festiwalu "Muzyka w Raju". Po rocznej przerwie Muzyka w Raju powraca w wersji koncertowej. Po raz kolejny obok pocysterskiego klasztoru w Paradyżu miejscem koncertów będą inne miejscowości na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku. To okazja do spotkania z muzyką w niezwykłych i nieprzewidywalnych wykonaniach, ale także szansa na poznanie tej wciąż nieodkrytej części Polski. Między 7 a 14 listopada odbędzie się internetowa część festiwalu.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie na Ziemi Lubuskiej odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki dawnej "Muzyka w Raju". W ciągu kilkunastu lat zyskał sobie renomę jednego z najciekawszych wydarzeń w polskim życiu muzycznym i zdobył wierną grupę słuchaczy, którzy w połowie sierpnia zjeżdżają się z całego kraju i z Europy, by przez kilkanaście dni towarzyszyć znakomitym wykonawcom z całego świata, dla których jest to często pierwszy kontakt z Polską i z polską publicznością. Festiwal dał początek wielu innym projektom muzycznym takim jak choćby "Przedsionek Raju", "Filharmonia bez Filharmonii", "Nasz Telemann" czy "Infinite Baroque".

W roku 2020 festiwal przeniósł się, jak wiele innych wydarzeń muzycznych, do internetu i teraz powoli powraca w swojej tradycyjnej postaci koncertowej, która będzie się jednak nieco różniła od wcześniejszych edycji Muzyki w Raju. O ile wcześniej poszczególne programy koncertowe prezentowane były tylko jeden jedyny raz, w tym roku wybrane spośród nich będzie można usłyszeć kilkukrotnie w różnych miejscach. W ten sposób twórcy festiwalu chcieliby umożliwić wysłuchanie tych programów możliwe dużej liczbie słuchaczy w jak najbardziej komfortowych i bezpiecznych warunkach.

W dniach od 5 do 15 sierpnia koncerty festiwalu odbędą się w Letnicy k. Zielonej Góry, Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu, Dzierżoniowie i Ołoboku, a w dniach od 16 do 22 sierpnia w Paradyżu-Gościkowie.

Wykonawcy tego rocznej edycji festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa Kore, zespół Le Souvenir i soliści: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Teodoro Bau, Roger Helou, Vincent Kibildis, Sara Johnson Huidobro i Davide Monti.

 Bilety na koncerty dostępne będą wyłącznie w Internecie oraz w kasach instytucji współorganizujących poszczególne koncerty. W wybranych miejscach bilety będzie można nabywać także przed koncertami, a informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej festiwalu: www.muzykawraju.pl.

 Między 7 a 14 listopada 2021 odbędzie się internetowa część festiwalu, w trakcie której zaprezentowane zostaną filmy powstałe w sierpniu oraz premierowe nagrania koncertów, które miały miejsce w czasie wcześniejszych edycji festiwalu.

***

Mecenat: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Współorganizatorzy: Gmina Świdnica, Filharmonia Gorzowska, Gmina Świebodzin, Świebodziński Dom Kultury, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, Międzyrzecki Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Błękitny Ołobok”