Prapremiera opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 13:08
W Roku Cypriana Kamila Norwida Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Opera Krakowska wraz z Programem Drugim Polskiego Radia i Zamkiem Królewskim na Wawelu zapraszają na premierę opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida.
Plakat spektaklu operowego Wanda
Plakat spektaklu operowego "Wanda"Foto: materiały prom.

Prapremiera odbędzie się 10 września, z powtórzeniem spektaklu 11 września na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Wydarzenie jest jedynym tak wysokiej rangi przedsięwzięciem ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Roku Cypriana Kamila Norwida” w 200. rocznicę urodzin poety, prozaika i dramatopisarza. Patronat honorowy nad spektaklem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński. 

Twórczość naszego czwartego wieszcza była obecna w mojej rodzinie od wielu lat – mówi Joanna Wnuk-Nazarowa. Moja mama kochała Norwida i przez całą okupację, podczas licznych przeprowadzek, chroniła zakupiony jeszcze przed wojną opasły tom z dziełami tego twórcy. Moja fascynacja Wandą zaczęła się z kolei w liceum muzycznym, w którym Jadwiga Halina Gallowa, wybitna aktorka i legendarna wykładowczyni krakowskiej szkoły teatralnej, prowadziła „Koło żywego słowa”. Podczas zajęć przygotowaliśmy tekst misterium, a ja grałam Wandę. Do tej pory noszę ten tekst w sobie i postanowiłam – jako kompozytorka wychowana w Krakowie, miejscu opisywanych przez Norwida wydarzeń – zinterpretować go muzycznie.

Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej jest nie tylko drugą na świecie po Vandzie Antonina Dvořáka ukończoną i wystawioną operą poświęconą tematyce legendarnej polskiej władczyni. To pierwsza opera w katalogu kompozytorki – unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptujące tekst Norwida do warunków scenicznego wykonania operowego. 

Nowa opera jest próbą dokonania niezwykłej syntezy elementów legend pradziejów miasta Krakowa, twórczości Norwida i kulturowych kontekstów epoki romantyzmu i – wreszcie – współczesnej kompozycji muzycznej, w której rolę wiodącą odgrywają wyraźnie wyczuwalne rytmy polskich tańców narodowych współgrających z prasłowiańskim zaśpiewem chóralnym. Wanda jest znakomitym studium komponowania do słów XIX-wiecznego dzieła literackiego, pokazującym, jak frapujący bywa to proces. Dzieło Wnuk-Nazarowej nie stanowi jednak wyłącznie muzycznej ilustracji historii opowiedzianej w tekście wieszcza. Kompozytorka spogląda na jego tekst jak na przejaw kulturowego ducha czasu, w którym powstało. Odczytuje norwidowskie wartości we współczesnym kontekście, skłaniając do wielopłaszczyznowych refleksji.

Wybór czasu i miejsca realizacji prawykonania dzieła nie są przypadkowe. To właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida. Również tam, w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej odbył się dwadzieścia lat temu – w 2001 roku – symboliczny pochówek Cypriana Kamila.

Wanda Joanny Wnuk-Nazarowej, dedykowana pamięci Jadwigi Haliny Gallowej, to blisko 70-minutowe dzieło muzyczne stworzone z myślą o wykonaniach wieloobsadowych na głosy solowe (Wanda – mezzosopran, Rydygier/Skald – tenor, Grodny – bas, Panna – sopran), chór mieszany, chór dziecięcy, balet oraz orkiestrę symfoniczną.

 

Wanda, 10 i 11 września 2021, godz. 20.30, Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu

Transmisja światowego prawykonania Opery „Wanda” w PROGRAMIE 2 POLSKIEGO RADIA 10 września 2021 roku o godz. 20.30, także w formie wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.  

WANDA | Agata Schmidt, Wanda Franek

GRODNY | Tomasz Konieczny, Sebastian Marszałowicz

RYDYGIER/SKALD | Andrzej Lampert, Pavlo Tolstoy

PANNA | Zuzanna Caban, Paula Maciołek

 

Orkiestra, Chór, Chór Dziecięcy i Balet Opery Krakowskiej

     

REALIZATORZY:

MUZYKA: Joanna Wnuk-Nazarowa

WYBÓR I UKŁAD TEKSTU: Joanna Wnuk-Nazarowa

KIEROWNICTWO MUZYCZNE: Michał Klauza

REŻYSERIA I MULTIMEDIA: Waldemar Zawodziński

RUCH SCENICZNY: Janina Niesobska

KOSTIUMY: Maria Balcerek

BILETY:

Bilety dostępne w Kasie Opery Krakowskiej oraz online na www.opera.krakow.pl od 23 sierpnia 2021

 

ORGANIZATORZY:

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Opera Krakowska, Zamek Królewski na Wawelu, Program 2 Polskiego Radia

 

PARTNERZY:

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Krakowskie Biuro Festiwalowe

 

PATRONAT MEDIALNY:

TVP Kultura, Rzeczpospolita, POLMIC