Idzie nowe! Najlepsi polscy kompozytorzy w NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 11:52
Festiwal Prawykonań w NOSPR powraca w swojej jesiennej odsłonie. Nowe kompozycje najciekawszych polskich kompozytorów wykonają cenieni artyści z Polski i ze świata.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

- Nie jestem pewien, czy chodzi koniecznie o to, żeby coś znaleźć. Może raczej o to, żeby po postu szukać? Czy to nie ciekawsze, niż pisać w kółko ten sam utwór, powtarzać te same dźwięki, struktury – do znudzenia - mówi w swojej wideo-wizytówce przygotowanej na festiwal kompozytor Marcin Stańczyk. Jego najnowsze dzieło "Live" na saksofon, zespół i zabrzmiało 3 października, otwierając jesienną odsłonę Festiwalu Prawykonań w NOSPR.

Podczas kolejnych sześciu koncertów usłyszymy bardzo szeroki przegląd najnowszych kompozycji, przeznaczonych na różne składy instrumentalne. Tradycją festiwalu jest udział znakomitych śląskich zespołów kameralnych – Aukso, Kwartetu Śląskiego, Orkiestry Muzyki Nowej i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. W tym roku wśród artystów znajdą się również zespoły gościnne – Ensemble Kompopolex (7.11) oraz jeden z najważniejszych europejskich zespołów, Klangforum Wien (26.11).

Wiedeński zespół zaprezentuje nowe kompozycje Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. Ponadto, w trakcie festiwalowych koncertów usłyszymy premierowe wykonania utworów m.in. Andrzeja Kwiecińskiego, Karola Nepelskiego, Aleksandra Nowaka, Joanny Wnuk-Nazarowej czy Pawła Łukaszewskiego. W programie znajdą się również większe formy inscenizowane, jak "Audycja" na sopran 2 aktorów, orkiestrę kameralną i elektronikę Tadeusza Wieleckiego (25.11) oraz opera dla dzieci "Album rodzinny" Jerzego Kornowicza (30.10).

Festiwal to także instalacje artystyczne. Już 10 października o godz. 16.00 we foyer NOSPR odbędzie się premiera instalacji dźwiękowej Barbary Kingi Majewskiej - "Ciasne przejście o stromych ścianach"

Na półtorej godziny przed każdym koncertem zapraszamy do Strefy Ruchu na Festiwalu Prawykonań. To seria spotkań z kompozytorami prowadzonych przez dziennikarzy Ruchu Muzycznego, który (wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym) jest partnerem festiwalu.