"BOJKOWSKI GŁOS BIESZCZADU". Debiutancka płyta zespołu WERNYHORA

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 13:10
W ostatnich dniach ukazał się debiutancki krążek sanockiej grupy Wernyhora. Zespół ten na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wszedł przebojem na folkową scenę w Polsce. Po sukcesach na XXX Mikołajkach Folkowych w Lublinie oraz trzech nagrodach w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” zespół prezentował swój muzyczny kunszt w ramach wielu koncertów w Polsce, w tym na scenach Ethno Portu w Poznaniu, Etno Kraków/Rozstaje w Krakowie czy Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. prasowe

Równolegle z letnimi koncertami zespół pracował nad materiałem na pierwszą płytę, której tytuł brzmi „Bojkowski głos Bieszczadu”. Krążek zawiera 6 pieśni zanotowanych przez etnografów na terenach Bojkowszczyzny, czyli Beskidów Wschodnich określanych w Polsce mianem Bieszczadów. Wśród utworów znalazły się pieśni obrzędowe, w tym utwory notowane przez znakomitego folklorystę i etnografa Oskara Kolberga. Słuchacze znajdą na płycie m.in. pieśń wiosenną, ładkankę – obrzędową pieśń weselną czy kolędę życzącą. Dopełnieniem pieśni są nagrania krajobrazu dźwiękowego/ soundscape zrealizowane latem 2021 r. w Karpatach Wschodnich w miejscowościach leżących w dolinie Użu i Stryja.

Utwory składające się na „Bojkowski głos Bieszczadu” mają na celu odtworzenie dawnych pieśni bojkowskich i pokazanie ich w nowych interpretacjach. Przygotowane przez artystów aranżacje nawiązują do tradycji, ale włączają również elementy twórczego do niej podejścia - stąd akompaniament nietradycyjnych dla tego obszaru instrumentów.

Bojkowski folklor muzyczny opiera się na unikalnych i często archaicznych pieśniach opowiadających o miłości, zdradzie, codziennym trudzie, mitycznych wierzeniach dawnych mieszkańców Bieszczad – Bojków. Bieszczady – obecnie najbardziej rozpoznawalna marka województwa podkarpackiego, w przeszłości były jednym z najgęściej zasiedlonych obszarów Rzeczpospolitej. W wyniku tragicznego konfliktu rdzenna ludność została przymusowo wysiedlona do ZSSR i na Ziemie Zachodnie i Północne. Po dawnych mieszkańcach pozostały nieliczne ślady: toponimy, ruiny zabudowań i cerkwi oraz cmentarzy, zdziczałe sady.

Płyta może poszczycić się patronatem medialnym m.in. Programu Drugiego Polskiego Radia, Radiowego Centrum Kultury Ludowej czy Pisma Folkowego, a jej nagranie nie byłoby możliwe bez wsparcia darczyńców, którzy z pomocą jednej z platform Crowdfundingowych wsparli marzenia zespołu.

Szczegółowe informacje na temat inicjatywy i utwory z pieśniami są dostępne na stronach

https://www.facebook.com/wernyhora2020
https://soundcloud.com/daria_kosiek/           
https://www.youtube.com/c/DariaKosiek/videos

***

Mat. prasowe