Gore gwiazda Jezusowi – koncert kolęd w FINA

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 17:10
21 grudnia 2021 roku o godz. 19.00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w ramach projektu "LOTOS Jazz" odbędzie się koncert kolęd "Gore Gwiazda Jezusowi" w wykonaniu Chóru Polskiego Radia, Doroty Miśkiewicz i kwartetu Pawła Tomaszewskiego. 
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Będzie to wyjątkowe spotkanie świątecznej tradycji z nowoczesnością, dostępne dla szerokiej publiczności dzięki transmisji w serwisie VOD TVP i na portalu Ninateka.pl.

Koncert będzie również emitowany 26 grudnia 2021 roku w Programie 2 Polskiego Radia.

Do kolędowego projektu Chór Polskiego Radia zaprosił wybitnego polskiego jazzmana, aranżera i pianistę Pawła Tomaszewskiego, który z niezwykłą wyobraźnią, ale i subtelnością nadał tym tradycyjnym pieśniom nowoczesną, aranżacyjną szatę – czasem w pewien sposób zrywając z tradycyjnym odczytaniem kolęd, zawsze natomiast uwypuklając zawarte w nich czułość, radość oraz tajemnicę misterium narodzenia Boga - Człowieka.  

Z Dorotą Miśkiewicz, wybitną wokalistką jazzową, Chór spotkał się w wyjątkowym, pandemicznym czasie – w czerwcu 2020 roku, przygotowując wspólnie koncert poświęcony twórczości Fryderyka Chopina. Jak wspomina Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru: "Od początku naszej współpracy mogłam podziwiać jej niecodzienną wrażliwość, muzykalność i niebywałą technikę. Myśląc o powstaniu projektu z tak delikatną i wzruszającą materią, jaką są kolędy, nie mogłam zaprosić do jej tworzenia innej artystki niż Dorota".

Całości dopełniają genialni muzycy jazzowi, mistrzowie w swoim fachu: wspomniany już Paweł Tomaszewski na fortepianie, Robert Kubiszyn na kontrabasie, Paweł Dobrowolski na perkusji i Sławomir Berny na instrumentach perkusyjnych.

Dorota Miśkiewicz

Nieprzerwanie od 2017 roku zwyciężczyni rankingu Jazz Top magazynu "Jazz Forum" w kategorii Wokalista Roku. Kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni bezprecedensowego projektu PIANO.PL. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka "Um Pincelada" spotkała się ze znakomitym przyjęciem na całym świecie.

Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepa Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.
Wydała 8 autorskich płyt - w tym album "Nasza Miłość" nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, którego premiera miała miejsce w marcu 2021 r.

Paweł Tomaszewski

Pianista, kompozytor, aranżer, producent. Doktor habilitowany, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Współtwórca projektów Myrczek & Tomaszewski "Love Revisited", Marta Król & Paweł Tomaszewski Group "Tribute To The Police". Członek zespołu Anny Marii Jopek. Kierownik muzyczny oraz pianista zespołu Edyty Górniak. Producent muzyczny oraz członek zespołu Kingi Głyk.

Współpracował z artystami takimi jak: Nigel Kennedy, Eric Marienthal, Dean Brown, Michael "Patches" Stewart, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Mieczysław Szcześniak, Natalia Kukulska, Grażyna Auguścik, Adam Bałdych i wielu innych. Nagrał ponad 40 albumów studyjnych jako muzyk sesyjny.

Jest zdobywcą Grand Prix oraz nagród indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursach jazzowych w Polsce. Koncertował na scenach całego świata z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami muzyki jazzowej i rozrywkowej. Odznaczony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Kultura" w 2015 roku.