Najnowsza płyta Piotra Sałajczyka

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 15:07
Muzyka Mieczysława Weinberga powróciła do muzycznego krwioobiegu przy okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora w 2019 roku za sprawą między innymi takich wykonawców, jak Piotr Sałajczyk, którego pasją jest przywracanie estradom twórczości zapomnianych kompozytorów.
Najnowsza płyta Piotra Sałajczyka
Najnowsza płyta Piotra SałajczykaFoto: Mat. prasowe

Mieczysław Wajnberg, urodzony w Warszawie polski kompozytor żydowskiego pochodzenia opuścił Polskę w wieku 20 lat wraz z wybuchem II wojny światowej i emigrował na Wschód. Ukończył studia kompozytorskie w białoruskim Mińsku, by ostatecznie osiąść w Moskwie, gdzie zmarł w 1996 roku.

Data jego urodzin stała się dyskusyjna za sprawą odkrycia Danuty Gwizdalanki w Archiwum Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego oryginalnego świadectwa urodzenia kompozytora i podania o przyjęcie do konserwatorium. W obu dokumentach widnieje bowiem 12 stycznia 1919 roku jako dzień urodzin kompozytora. Przyjęta obecnie data 8 grudnia 1919 roku wynika z duplikatu metryki kompozytora wydanej w Moskwie w 1982 roku. Weinberg starał się o ten duplikat ze względu na to, iż urzędnicy rosyjscy zmienili mu imię, wpisując w dokumentach Mojsze. Kompozytor chciał powrotu do imienia Mieczysław, którym opatrywał partytury.

Zarabiał na życie tworząc muzykę dla teatrów, radia czy filmu (w tym najbardziej znaną do "Lecących żurawi"), z wewnętrznej potrzeby tworzył utwory kameralne i orkiestrowe czy pieśni. Był znanym i cenionym pianistą, choć publicznie nie wykonywał swoich utworów, ale ceniono jego wykonania Szostakowicza.

Sonaty Weinberga zainspirowały wybitnego polskiego pianistę Piotra Sałajczyka, który wykonuje je od 2019 roku. Pierwsze trzy sonaty znajdują się na najnowszej płycie pianisty wydanej przez Polskie Radio i Arte Fundację Kultury i Edukacji. Wydanie płyty dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zainteresowanie Piotra Sałajczyka twórczością Mieczysława Weinberga zbiegło się z rocznicą urodzin kompozytora. Efektem tego było włączenie do repertuaru artysty wszystkich Sonat fortepianowych Weinberga, ale także powstanie Wajnberg Trio, z którym Piotr Sałajczyk koncertuje. Kolejnym etapem jest rejestracja pierwszych trzech sonat Weinberga w wyjątkowych interpretacjach artysty, którą oddajemy Państwu w formie najnowszej płyty pianisty.

Piotr Sałajczyk jest zaliczany przez krytyków do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Laureat nagrody fonograficznej Fryderyk oraz nagrody Orfeusz przyznanej "za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej".

Artysta został nominowany do Paszportów Polityki (2017) "za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru", a w kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu. W 2017 na rynku ukazał się czteropłytowy album, na którym zarejestrował komplet dzieł fortepianowych Juliusza Zarębskiego. Rok później pianista podjął się rejestracji wszystkich dzieł Władysława Żeleńskiego przeznaczonych na fortepian.

Artysta ma na swoim koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartet, Royal String Quartet, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim. W centrum swoich zainteresowań stawia osobę i twórczość Karola Szymanowskiego, w 2018 roku objął funkcję wiceprezesa Towarzystwa im.
K. Szymanowskiego w Zakopanem.

Pianista prowadzi bogate życie koncertowe (występy z Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Varsovia, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, festiwale w kraju i za granicą: Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige, Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Usedomer Musikfestival). 

W jego bogatej dyskografii można znaleźć płyty nagrane dla wytwórni DUX, CD Accord, Haenssler, CPO i Naxos, które wielokrotnie zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą (Maestro Pianiste, Pizzicato Supersonic, 5 de Diapason, cztery nominacje do Fryderyków, płyta miesiąca Opera Nederland).

Nagrywał również dla Programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio czy HR2. Dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zrealizował z orkiestrą AUKSO nagranie Concertino Władysława Szpilmana w ramach projektu PWM "100 na 100".

Piotr Sałajczyk prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której jest absolwentem w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.

Płyta będzie dostępna od 21 stycznia 2022 roku.

Patron medialny albumu – Program 2 Polskiego Radia

***

Mat. prasowe