Przestrzeń Słowa 2022 – koncert Kirszenbaum w Sosnowcu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 17:11
Koncert duetu Kirszenbaum, jednego z najciekawszych muzycznych zjawisk polskiej sceny alternatywnej odbędzie się 23 kwietnia 2022 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) w Sosnowcu. Zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. prasowe

Przed spotkaniem odbędzie się spotkanie autorskie z Jakubem Wiśniewskim, muzykiem Kirszenbaum, który niedawno opublikował swą debiutancką powieść „Myja” (Biuro Literackie 2022, Kołobrzeg). Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Majzel. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Informacje o występujących:

Jakub Wiśniewski – muzyk, prozaik, tekściarz i wokalista związanego z wytwórnią Karrot Kommando zespołu Kirszenbaum, z którym wydał dotąd dwie płyty: „Stypa komedianta” (2019) i „Się” (2021). Jako pisarz publikował m.in w „Dzienniku Polskim", Korporacji Ha!art, „Wizjach", „Helikopterze", kwartalniku "Kontent", „Popmodemie” oraz „Stonerze Polskim". W roku 2022 zadebiutował książką „Myja” (Biuro Literackie, Kołobrzeg 2022).

Kirszenbaum – krakowski duet stanowiący wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (muzyka, pisarza, anglisty technical writera).

Mocno eklektyczny styl projektu Kirszenbaum oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Zespół debiutował albumem „Stypa komedianta" (2019). Od 2017 roku pojawiał się na antenach Radia Kraków, Jedynki, Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia oraz prowadził intensywną działalność koncertową, występując przed takimi artystami jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Żywiołak, kanadyjski Yamantaka//Sonic Titan, Pablopavo i Ludziki czy Kapela Ze Wsi Warszawa. W styczniu 2021, nakładem Karrot Kommando ukazał się drugi album duetu, zatytułowany „Się", na którym poetycko i wokalnie udzielił się gość specjalny, Marcin Świetlicki.

Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego (efekty jego pracy publikowały m.in. „Wizje”, „Inter-” oraz Polski Instytut Wydawniczy), z kolei Jakub Wiśniewski zadebiutował niedawno doskonałą powieścią „Myja” (Biuro Literackie, Kołobrzeg 2022).

2. edycja międzynarodowego i interdyscyplinarnego festiwalowego cyklu Przestrzeń Słowa odbywa się od marca do października 2022 pod hasłem „Nieznane”. Obejmuje comiesięczne wielowątkowe wydarzenia oraz październikowy Festiwal Przestrzeń Słowa (21-30 października). W kolejnych miesiącach organizatorzy planują szereg pasjonujących wydarzeń, w których wezmą udział znakomici goście. W maju odbędzie się koncert znakomitego poety Andrzeja Sosnowskiego z zespołem Chain Smokers, w kolejnych miesiącach pojawi się m.in. Michael Kruger (Niemcy), Rod Mengham (Anglia), odbędzie się koncert legendarnej grupy Variete oraz Luka de Scisio (Anglia).