"Stories" Dawida Lubowicza. Premiera albumu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 17:52
W ostatnich miesiącach literatura skrzypcowa poszerzyła się o 9 duetów skrzypcowych, które zostały skomponowane przez Dawida Lubowicza. Utwory te zostały zarejestrowane przez kompozytora z towarzyszeniem Christiana Danowicza i wydane nakładem Requiem Records.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat. promocyjne

Duety te są, jak to określa sam Dawid Lubowicz, „wypadkową myśli, odczuć, emocji i pomysłów kompozytorskich”. Kompozycje te są bezsprzecznie wartościowym wzbogaceniem repertuaru skrzypcowego, zaś fakt zarejestrowania ich osobiście przez Lubowicza może być bardzo ciekawy dla wykonawców i słuchaczy, prezentując niezwykle osobiste interpretacje tych utworów.

Jak pisze Jerzy Maksymiuk: „Skrzypcowych duetów Dawida Lubowicza (szerszej publiczności dał się poznać jako twórca muzyki do musicalu Piloci) warto posłuchać dla własnej przyjemności. Porywające bałkańskie a czasem bartokowskie rytmy, dyskretny liryzm, ciekawe wzory melodyczne, a przy tym jeszcze faktury i barwy! Przyjemnie się słucha, zwłaszcza, że sprzyja temu mistrzowskie wykonanie. Gwarantowane jest też podniesienie optymizmu. Czego trzeba więcej?”.

Premiera płyty jest poprzedzona wydaniem tychże kompozycji w postaci edycji nutowych (3 tomy) nakładem oficyny Ars Musica.

DAWID LUBOWICZ – skrzypek, kompozytor, wszechstronnie wykształcony muzycznie zakopiańczyk. Absolwent klasy skrzypiec klasycznych prof. Konstantego A. Kulki na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) oraz skrzypiec jazzowych dr. Henryka Gembalskiego na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Laureat III nagrody oraz Nagrody Specjalnej Dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach podczas I edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.

Współzałożyciel i członek licznych zespołów, wśród których wymienić można grupy charakteryzujące się tak odmienną stylistyką, jak alTango, Opium String Quartet, Atom String Quartet czy Bester Quartet, odnoszących sukcesy i szeroko rozpoznawalnych na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej.

Jako kompozytor wzbogacił repertuar wielu zespołów muzycznych. Jest także współtwórcą cieszącego się ogromną popularnością musicalu Piloci, wystawionego kilkaset razy na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Warstwa muzyczna spektaklu nie tylko doczekała się trwałej rejestracji, ale także uzyskała status kolejno złotej i platynowej płyty. Jego kompozycje wyróżnione zostały również m.in. IV nagrodą w międzynarodowym konkursie kompozytorskim Crossover Composition Award w Mannheim w Niemczech (za duet skrzypcowy Carpathian, który następnie został wydany nakładem wydawnictwa Peermusic).

Brał udział w realizacji kilkudziesięciu płyt, zarówno w roli gościnnej, jak i współtwórcy, czy też lidera. Znaczna część wydawnictw spotkała się z entuzjazmem publiczności i krytyków, czego wyrazem są liczne nominacje i nagrody w najbardziej prestiżowym konkursie polskiego przemysłu muzycznego Fryderyki – nominacje za płyty Back To Melody (Opium String Quartet) oraz Nica’s Dream (Nika Lubowicz), a także statuetki za albumy Fade In oraz Places (Atom String Quartet), jak również Made in Poland oraz Supernova (Atom String Quartet wspólnie z NFM Orkiestrą Leopoldinum).

W 2018 roku utworzył autorski zespół Dawid Lubowicz Quartet, do którego największych sukcesów należy nagranie płyty Inside. Album otrzymał nominację w plebiscycie Fryderyki 2019 (w kategorii Album Roku Jazz), podobnie jak sam lider grupy (w kategorii Debiut Roku Jazz).

Od wielu lat współpracuje jako aranżer i kompozytor m.in. z Teatrem Muzycznym Roma i Teatrem Narodowym w Warszawie, Operą Nova w Bydgoszczy i Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni.

Regularnie koncertuje na ważniejszych scenach całego świata, występując ze znamienitymi artystami. Spośród wielu fascynujących przedsięwzięć muzycznych, najbardziej ceni sobie spotkania na scenie z takimi artystami jak Bobby McFerrin, Branford Marsalis, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Paolo Fresu, Mino Cinelu, Anna Maria Jopek, Olga Pasiecznik, Grażyna Auguścik, Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak czy Władysław Sendecki.

Od 2020 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

CHRISTIAN DANOWICZ – urodzony w Buenos Aires skrzypek, aranżer, koncertmistrz NFM Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu, z którą regularnie występuje również jako solista i dyrygent. Absolwent klasy skrzypiec barokowych i współczesnych prof. Gillesa Colliarda w Conservatoire à rayonnement régional de Toulouse (dyplom z wyróżnieniem), Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Julii i Krzysztofa Jakowiczów oraz klasy dyrygentury symfonicznooperowej prof. Antoniego Wita i prof. Tomasza Bugaja tamże. W 2014 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (pod kierunkiem prof. Jarosława Pietrzaka), zaś w 2017 roku stopień doktora habilitowanego. Laureat III nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo, podczas którego wyróżniony został także nagrodami specjalnymi dla Najciekawszej Indywidualności Artystycznej Konkursu i Najlepszego Studenta UMFC. Zdobył również I nagrodę na konkursie muzyki kameralnej w ramach Duxbury Music Festival w USA.

Jest współzałożycielem NFM Trio Smyczkowego Leopoldinum, które w roku 2012 otrzymało stypendium umożliwiające odbycie studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música Reina Sofía w klasie kameralistyki prymariusza Alban Berg Quartet, Güntera Pichlera.

Płyty Made in Poland oraz Supernova, na których Christian Danowicz wystąpił jako solista, aranżer i dyrygent, zostały nagrodzone prestiżową statuetką Fryderyka. Brał udział w szeregu innych nagrań płytowych, m.in. Vivaldi & Piazzolla: 8cho Estaciónes oraz Le violon français (DUX), a także Inspiration Parisiennes czy Gabriel Fauré: Piano Quartets (JB Records).

Pomysłodawca i współorganizator festiwalu Musique au Léman we francuskim Thonon-les-Bains, podczas którego corocznie bierze czynny udział w koncertach muzyki symfonicznej i kameralnej.

Christian Danowicz ma na swoim koncie występy w USA, Wenezueli, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, we Włoszech, na Ukrainie, Litwie i w Polsce, gdzie jako solista występował z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. W. Lutosławskiego, Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego, Filharmonii Koszalińskiej im. S. Moniuszki, Orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej, NFM Orkiestry Leopoldinum, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina i Filharmonii Narodowej. Jako koncertmistrz współpracował też z Orchestre de Chambre de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, międzynarodową Pan-European Philharmonia oraz Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Gra również w zespołach specjalizujących się w wykonawstwie tanga, którą to estetykę przybliżył mu ojciec – a zarazem pierwszy nauczyciel – Enrique Danowicz, współpracujący niegdyś z Astorem Piazzollą.

Obecnie prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej K. Lipińskiego we Wrocławiu. Jest także regularnie zapraszany w charakterze wykładowcy przez organizatorów międzynarodowych kursów mistrzowskich, m.in. Danish Strings w Danii czy Śląskiego Lata Muzycznego w Opolu.

Christian Danowicz w 2011 roku został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Sciez (Francja), który został mu nadany przez prezydenta miasta Jean-Luca Bidala „za jego wirtuozerię, osobowość artystyczną i talent”.