11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 16:00
6 czerwca rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Do walki o miejsce na podium tegorocznej edycji zakwalifikowało się 112 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów. Wśród nich, najliczniejsza jest reprezentacja z Polski, a tuż za nią z Ukrainy.
Plakat Konkursu Wokalnego im. Moniuszki
Plakat Konkursu Wokalnego im. MoniuszkiFoto: Mat. pras.

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki organizowany przez Teatr Wielki – Operę Narodową to największy konkurs wokalny w Polsce. Został zainicjowany 30 lat temu, w 1992 roku przez Marię Fołtyn - gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.

Prestiż konkursu został potwierdzony przyjęciem go w 2019 roku do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych. Co trzy lata młodzi artyści z różnych kontynentów zbierają się w Warszawie, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki, a odniesiony tu sukces staje się dla wielu z nich ważnym krokiem ku międzynarodowej karierze.

Od początku swojego istnienia, Konkurs jest czymś daleko więcej niż tylko spotkaniem wokół zaciętej rywalizacji artystycznej - jest również promocją polskiej literatury wokalnej. Poza repertuarem światowym, podczas przesłuchań uczestnicy wykonają dwa polskie utwory - w pierwszym etapie będzie to pieśń, a w finałowym aria z towarzyszeniem orkiestry.

W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów Konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Olga Busuioc, Jakub Józef Orliński, Ewa Tracz, Joanna Zawartko, Long Long, Gihoon Kim, Ruslana Koval i Andrzej Filończyk. Do walki o miejsce na podium tegorocznej edycji zakwalifikowało się 112 uczestników z 6 kontynentów i aż 28 krajów. Wśród nich, najliczniejsza jest reprezentacja z Polski, a tuż za nią z Ukrainy.

Do Jury Konkursu, obok wybitnych artystów zapraszani są również managerowie czołowych światowych teatrów operowych. W tym roku uczestników oceniać będą:

John Allison - przewodniczący Jury - redaktor magazynu "Opera" i krytyk muzyczny w "The Daily Telegraph"
Paul Hopper - Associate Artistic Administrator Metropolitan Opera
Peter Mario Katona - dyrektor ds. obsad Royal Opera House, Covent Garden
Izabela Kłosińska - sopran, casting director Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Mariusz Kwiecień - baryton, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej
Gianluca Macheda - dyrektor agencji artystycznej GM Art&Music
Roberto Mauro - dyrektor organizacji pracy artystycznej Canadian Opera Company
Eleonora Pacetti - dyrektor Programu Młodych Talentów "Fabbrica" Teatro dell'Opera di Roma
Olga Pasiecznik - sopran
Nicholas Payne - dyrektor "Opera Europa"
Ewa Podleś - kontralt
Tobias Truniger - dyrektor studia operowego przy Bayerische Staatsoper
Anette Weber - dyrektor ds. opery w Opernhaus Zürich
Edith Wiens - sopran, pedagog śpiewu, dyrektor Internationale Meistersinger Akademie

Wydarzeniem towarzyszącym finałowym przesłuchaniom będzie koncert laureatów 9. edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki - kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego (II nagroda w kategorii głosów męskich) oraz pianisty Michała Biela (nagroda dla wyróżniającego się młodego pianisty). Jakub Józef Orliński jest jednym z obecnie najbardziej rozpoznawalnych artystów międzynarodowych scen operowych. Regularnie występuje w nowojorskiej Metropolitan Opera czy Royal Opera House, Covent Garden w Londynie. 11 czerwca, podczas obrad Jury, przed ogłoszeniem listy konkursowych zwycięzców, widownia będzie miała okazję usłyszeć program z najnowszej płyty duetu zatytułowanej "Farewells". Artyści wykonają pieśni polskich kompozytorów. Nie zabraknie wśród nich utworów autorstwa patrona Konkursu - Stanisława Moniuszki - co ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ bezpośrednio przed rozpoczęciem Konkursu - 4 czerwca mija 150 lat od śmierci kompozytora, zwanego niejednokrotnie ojcem polskiej opery.

Koncert, jak również wszystkie przesłuchania konkursowe, można będzie obejrzeć online, dzięki transmisji na żywo za pośrednictwem platform streamingowych VOD Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz OperaVision.

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki objęty został honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Program 2 Polskiego Radia jest partnerem medialnym Konkursu.

Harmonogram
11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego
im. Stanisława Moniuszki

I ETAP
(wejściówki)
Sale Redutowe Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
PRZESŁUCHANIA Z FORTEPIANEM

Poniedziałek, 6 czerwca 2022
10.00 - 14.00
17.00 - 21.00

Wtorek, 7 czerwca 2022
10.00 - 14.00
17.00 - 21.00

Środa, 8 czerwca 2022
10.00 -14.00

II ETAP
(wejściówki)
Sale Redutowe Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
PRZESŁUCHANIA Z FORTEPIANEM

Czwartek, 9 czerwca 2022
10.00 - 14.00
17.00 - 21.00

III ETAP
(bilety w sprzedaży od 16 maja 2022)
Sala Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
PRZESŁUCHANIA FINAŁOWE Z ORKIESTRĄ

Sobota, 11 czerwca 2022
18.00 - 21.10 – przesłuchania finałowe
21.50 - 22.40 - recital pieśni polskiej w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela
23.00 - 24.00 - ceremonia wręczenia nagród

Więcej informacji na www.moniuszkocompetition.pl