3. Festiwal Ephemera

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:50
Ephemera to tworzony i produkowany przez zespół Unsoundu festiwal, który w tym roku odbędzie się między 16 a 19 czerwca w Warszawie.
Plakat 3. Festiwalu Ephemer
Plakat 3. Festiwalu EphemerFoto: materiały prom.

- Celem Ephemery jest łączenie różnych środowisk artystycznych Warszawy i nie tylko, poprzez eksperymentalną muzykę, performans i projekty interdyscyplinarne. – tłumaczą twórcy festiwalu Gosia Płysa i Mat Schulz. - Pierwsze dwie edycje Ephemery były pandemiczne, tegoroczne wydarzenie odbywa się w czasie wojny w Ukrainie. To wszystko oczywiście wpływa na kierunek, w jakim rozwija się festiwal, ale jest także przypomnieniem o kluczowej roli kultury jako miejscu reakcji i schronienia.  

A teraz rzecz najważniejsza – lista artystów i artystek, którzy pojawią się w czerwcu w Warszawie. W programie znalazł się koncert amerykańskiego duetu Matmos, który na swojej ostatniej płycie odwołuje się do twórczości polskiego kompozytora Bogusława Schaeffera. Na festiwalu pojawi się także Caterina Barbieri – włoska artystka zaprezentuje nowy materiał zatytułowany „Spirit Exit” - inspirowany tekstami Teresy z Ávili, Rosi Braidotti i Emily Dickinson. Zapraszamy również do Teatru Studio na premierę projektu brytyjskiego muzyka Lee Gamblea. „Models” to odsłona produkowanej przez Ephemerę pracy poświęconej bezcielesnym głosom. Lee Gamble do współpracy zaprosił polskich twórców i twórczynie (Łukasza Wojtyskę, Pawła Sakowicza, Karolinę Kraczkowską i Jacqueline Sobiszewski). Ponadto, w programie znalazł się występ nowopowstałego polskiego trio Leggerezza, składającego się z Olgi Mysłowskiej (głos), Michała Pepola (skrzypce) oraz Patryka Zakrockiego (gitara preparowana), którzy przygotowali dźwiękowe interpretacje wybranych tekstów z „Wykładów amerykańskich” – poetycko-filozoficznego testamentu Italo Calvino.

„Community of Grieving” Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz to medytacja oraz esej inspirowany lamentacjami i nieszporami. Praca, będąca połączeniem muzyki i performansu, powstała w 2020 roku w ramach online’owej edycji Unsoundu, a niedawno cała ścieżka dźwiękowa została wydana nakładem Unsoundu. Teraz będziemy mieli okazję wziąć udział w koncercie w Warszawie. Kolejny punkt programu to poetycki performans Tarasa Gembika „O Ziemio utracona, zjaw się, chociażby w chorym śnie” połączony ze słuchowskiem Zoi Michailovej. Całość oparta na ukraińskiej poezji oporu. Do dwójki artystów dołączą grające na ukraińskich kobzach Alina i Julia Dedenove. 50% przychodu z biletów w tym dniu (zarówno z wstępu na instalację, jak i koncert) przeznaczymy na organizację pomagającą osobom queerowym w Ukrainie. Organizacja zostanie osobiście wybrana przez Gembika i Michailovą. 

Czeka nas także wyjątkowy wieczór na podwórku Komuny/Warszawa przy ulicy Emilii Plater, a w jego trakcie: pierwszy w Polsce koncert kultowego zespołu Machine Girl, grającego mieszankę punka, rave’u, grindcore’u i industrialu, występ Ecko Bazza, który w swojej twórczości łączy południowo-afrykański hip hop, grime i poezję oraz popowo-eksperymentalny duet z Ukrainy o nazwie Alien Body, tworzony przez Bohdana Konakova oraz wokalistę Aliana Corea.

W tym roku Ephemera łączy siły ze wspaniałym cyklem muzycznych wydarzeń o nazwie „W brzask”, organizowanych w Muzeum Rzeźby w Królikarni i rozpoczynających się równo ze wschodem słońca. W ramach wczesnoporannego koncertu wystąpią: harfistka Anna Pašić, ukraińska kompozytorka, wykonawczyni oraz artystka dźwiękowa Katarina Gryvul oraz dźwiękowo-performatywny projekt PRICEA i Tobiasa Kocha.  Brzask płynnie przejdzie w poranek, w trakcie którego czekają na nas jeszcze DJ-skie niespodzianki. 

Mica Levi to jedna z najciekawszych postaci artystycznych na brytyjskiej scenie muzycznej, osoba znana ze ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak „Under The Skin”, „Jackie” czy „Zola” oraz projektów muzycznych CURL, Good Sad Happy Bad czy Tirzah. Najnowszym materiałem Miki jest zbiór partytur pt. „*** (star star star)”, opublikowanych w formacie PDF, które zostaną zinterpretowane przez queerowo–feministyczny kolektyw KEM z Warszawy. Performans poprzedzi koncert Wojciecha Kosmy, który wystąpi pod pseudonimem Spalarnia i zaprezentuje swój najnowszy, popowy materiał pt. „Usta”. Jak mówi sam artysta jest to „miłosny album na czasy trudne do miłości”.

Gorąca klubowa noc podczas Ephemery będzie miała miejsce na Jasnej 1. W programie: Croatian Amor z Danii, pochodzący z Dominikany Kelman Duran, tunezyjsko-francuska DJ-ka i producentka Azu Tiwaline, ukraińska artystka Jana Woodstock, Nazira z Kazachstanu oraz polskie DJ-ki i DJ-e: Monster i hermeneia oraz GWAN. 

Ponadto, w programie wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.i. warsztat perfumiarski „Zapach Warszawy”. Prowadząca Katarzyna Korytowska zabierze nas na spacer, w trakcie którego będziemy się głęboko wwąchiwać w naturalne i wytworzone przez człowieka źródła miejskiego zapachu. Opłata za warsztaty to jedynie koszt zakupu materiałów. Każda uczestniczka i każdy uczestnik stworzy własny flakonik perfum!

W czwartek, 16 czerwca zapraszamy na „Boskie ciała” – jadalną instalację oraz działania performatywne, kt
óre odbędą się w Komunie Warszawa. Za oprawę wizualną kolacji pełnej kolorów, ziół, kwiatów oraz rytuałów odpowiedzialne są Pola Salicka i Pola Sutryk, działające we współpracy z Kobietami Wędrownymi i  ukraińską artystką Planetą - autorką koncepcji scenograficznej festiwalu. Uczestnicy i uczestniczki, chodząc pomiędzy boskimi ołtarzykami, będą dzielić się jedzeniem oraz doświadczać go przy pomocy wzroku, smaku i węchu. Alkohole, piwa i okowity, zaserwuje Browar Tenczynek. Zmysłem słuchu zajmie się i duet Matmos, który stworzy muzykę samplując ze sobą zaserwowane jedzenie i napoje. Następnie, rytualnego seta zagra DJ-ka Facheroia. Razem z queerową artystką Bellą Ćwir zapraszamy na czytanie fragmentów nowego tłumaczenia „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta. Skupimy się na początkowych stronach powieści, w których narrator opisuje efemeryczne doświadczenia cielesne, ulokowane pomiędzy rzeczywistością i snem. Zapraszamy do wspólnego świętowania jednego z najdłuższych dni w roku. Bilety na wydarzenie (obejmujące także całe jedzeniowo-drinkowe menu) są dostępne w limitowanej ilości.

Drugiego dnia festiwalu, po ephemerowych koncertach w Teatrze Studio, przeniesiemy się do Palomy nad Wisłą na bezpłatną imprezę, kt
órą Ephemera przygotowuje razem z warszawską wytwórnią Dom Trojga. W programie sety ukraińskiej producentki Poly Chain i Olivii – obie artystki właśnie wydały swoje najnowsze materiały w Domu Trojga. Ponadto, za dekami pojawi się Eltron – założyciel wytwórni i legenda polskiej sceny klubowej. Jego występ będzie pełen euforycznych i wakacyjnych brzmień. Tego samego dnia zapraszamy także do baru Loreta w Hotelu Puro Warszawa na basowy set DJ-ski b2b, którego zagrają Young Majli i madikoptah. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

15 czerwca o  18.00, dzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu Ephemera, odbędzie się także wernisaż wystawy „Dziurka z boku” Wiktora Striboga (feat. Aleksandra Waliszewska i Ignacy Kamiński) w galerii Leto.

Tuż po wernisażu, o 20.00 zapraszamy do Komuny Warszawa na spotkanie z duetem Matmos, które  poprowadzi Michał Mendyk. Po spotkaniu  odbędzie się projekcja filmu „Solo” poświęconego twórczości polskiego kompozytora Bogusława Schaeffera.

Sprawdzaj najświeższe informacje na temat festiwalu na naszym Facebooku i Instagramie. Bilety dostępne tutaj. Na większość wydarzeń bilety są jeszcze dostępne, choć niektóre są już prawie wyprzedane. Zostało jeszcze kilka karnetów.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Naszym ukraińskim partnerem jest Construction Festival z Dnipro, który zazwyczaj odbywał się w tym czasie co tegoroczna Ephemera.


LINEUP

Alien Body

Anna Pašić

Atelier Planeta

Azu Tiwaline

Bella Ćwir

Bohdan Konakov

Caterina Barbieri

Croatian Amor

Ecko Bazz

Eltron

Facheroia

hermeneia

Gwan

Jana Woodstock

Jacqueline Sobiszewski

Karolina Kraczkowska

Katarina Gryvul

Katarzyna Korytowska

Kelman Duran 

KEM

Lee Gamble

Leggerezza

Łukasz Wojtysko

Machine Girl

madikoptah

Matmos

Monster

Nazira

Olivia

Paweł Sakowicz

Poly Chain

Pola Sutryk

Pola Salicka

PRICE / Tobias Koch

Spalarnia

Taras Gembik

Wiktor Stribog

Young Majli

Zosia Hołubowska & Julia Giertz

Mica Levi