27. Summer Jazz Festival Kraków

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 11:55
27. Summer Jazz Festival Kraków przedstawi w lecie br. około 130 koncertów, 400 artystów i wiele światowych gwiazd. Festiwal szczęśliwie zorganizował w ostatnich – pandemicznych latach zamierzone programy, a obecnie rozszerzy działania i propozycje artystyczne.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Liczymy na nowy entuzjazm rodzimej i zagranicznej publiczności. W tym roku usłyszymy w Krakowie wyjątkową ilość gwiazd, m.in. Al di Meola Acoustic Trio, Kenny Garrett Quintet, Pauolo Fresu, John Scofield Yankee Go Home, Nigel Kennedy, Mike Stern, Wolfgang Muthspiel Trio, Karen Edwards, Mike del Ferro. Wystąpią one w Auditorium Maximum, Filharmonii Krakowskiej, Kijów Centrum i na Placu Szczepańskim.

Obok 60 codziennych, lipcowych koncertów w klubach Piwnica pod Baranami i Harris Piano Jazz Bar zostanie przedstawionych blisko 30 codziennych koncertów w nowo otwartym w dzielnicy Podgórze klubie Globus Music Club. Będą też kontynuowane serie koncertów w innych miejscach jak: 7 koncertów Solo Piano Week w Piec Art Acoustic Jazz Club, 3 koncerty w klubie Alchemia, 3 koncerty w Pałacu Potockich-Zbaraskich, koncert plenerowy na Zamku w Rudnie, 4 koncerty w Muzeum Manggha, cały dzień koncertów Niedzieli Nowoorleańskiej i inne koncerty w Radio Kraków, galeriach i klubach.

Ponownie usłyszymy czołówkę polskiego jazzu na czele z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Adamem Makowiczem, Włodzimierzem Nahornym, Vladislawem Sendeckim, Hanną Banaszak, Stanisławem Sojką, Dorotą Miśkiewicz, Adamem Bałdychem, Markiem Napiórkowskim, Krzysztofem Ścierańskim, Adamem Pierończykiem, Lorą Szafran, Piotrem Baronem, Krzesimirem Dębskim, Dominikiem Wanią, Markiem Bałatą i wieloma innymi. W Globus Music Club zaprezentują się 4 młode zespoły w ramach Sceny Młodych.

Generalnym przesłaniem festiwalu jest idea prezentowania wielu odcieni jazzu, ale wywodzących się z amerykańskich korzeni tej muzyki - tak lubianej od 100 lat.

W Krakowie - gdzie działa ok. 500 artystów jazzowych, gdzie rokrocznie organizowanych jest 10 festiwali i konkursów jazzowych, gdzie są 4 kluby jazz z codzienną działalnością i kilkanaście innych oraz kilka ośrodków kształcenia młodzieży jazzowej – jest ogromna baza muzyki synkopowanej. To wyróżnia Kraków w skali ogólnopolskiej i zagranicznej. Festiwal liczy na duże zainteresowanie i przyjazd tysięcy fanów.