Marsz Pamięci 22 Lipca 1942 w 80. rocznicę rozpoczęcia wielkiej deportacji z getta warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 18:00
- Przed 80 laty społeczność żydowska Warszawy została skazana na zagładę - mówi dyrektor ŻIH, Monika Krawczyk. W lecie 1942 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy Żydów. Zapraszamy wszystkich  do udziału w corocznym Marszu Pamięci 22 Lipca 1942, w którym oddamy hołd zamordowanym mieszkańcom getta warszawskiego. W tym roku marsz poświęcamy szczególnie pamięci uchodźców i przesiedleńców, którzy stanowili 1/4 ludności "dzielnicy zamkniętej".
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. pras.

Marsz Pamięci 22 Lipca 1942
w 80. rocznicę rozpoczęcia wielkiej deportacji z getta warszawskiego
22 lipca 2022, godz. 18:00, Pomnik Umschlagplatz

80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną "Grossaktion" - wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz - placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych - w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince wymordowali prawie całą ludność żydowską Warszawy.

W Marszu Pamięci 22 lipca 1942 jak co roku oddamy hołd zamordowanym żydowskim mieszkańcom Warszawy. Wspominać będziemy szczególnie uchodźców i przesiedleńców z miast i miasteczek okupowanej Polski i Europy, którzy zmarli w getcie warszawskim z powodu głodu i chorób lub zostali zgładzeni przez niemieckich nazistów w Treblince. - Co czwarta osoba w "dzielnicy zamkniętej" została przymusowo przesiedlona z miast takich jak Łódź, Płock, Skierniewice, Sierpc, Góra Kalwaria, Piaseczno, a także Berlin czy Hamburg. Uchodźcy żyli w getcie w najgorszych warunkach, najczęściej w przeludnionych schroniskach nazywanych "punktami" i jako pierwsi zostali wysłani do Treblinki. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału. To nasz obowiązek i przywilej okazania pamięci - mówi dyrektor ŻIH, Monika Krawczyk.

Marsz wyruszy 22 lipca br. o godz. 18:00 spod pomnika Umschlagplatz w Warszawie (ul. Stawki 10, róg Dzikiej) i przemierzy symboliczną trasę "od śmierci do życia", która zakończy się na ul. Stare Nalewki (przy Ogrodzie Krasińskich) - to tam przed wojną znajdowało się centrum żydowskiej Warszawy. Po Marszu odbędzie się koncert-instalacja muzyczna Michała Pepola "Stoimy pod murami getta z opuszczonymi ramionami" ze specjalnym udziałem legendy polskiej muzyki, Sławy Przybylskiej. Jak co roku uczestnicy Marszu będą nieść symboliczne Wstążki Pamięci z imionami przesiedleńców i uchodźców żydowskich, które staną się częścią ekspozycji. Na ul. Stare Nalewki stanie wystawa plenerowa poświęcona ich pamięci, zaprojektowana przez Jana Strumiłło, którą będzie można oglądać do 1 września. Wokół instalacji zaplanowaliśmy wydarzenia towarzyszące – szczegóły podamy wkrótce na naszej stronie www.jhi.pl.

Marsz Pamięci 22 Lipca 1942 - dnia 22 lipca 2022 r. o godz. 18.00

Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Trasa: pomnik Umschlagplatz – ul. Stawki – ul. Andersa – wzdłuż Ogrodu Krasińskich – ul. Stare Nalewki.

Na początku wydarzenia wolontariusze będą rozdawać Wstążki Pamięci z imionami.

***

Operacja "Reinhardt". 80. rocznica zagłady Żydów w Polsce

W 2022 roku mija 80 lat od rozpoczęcia operacji "Reinhardt" – planu ludobójstwa polskich Żydów, przygotowanego i przeprowadzonego przez nazistowskie Niemcy. Od marca 1942 roku do zakończenia akcji w listopadzie 1943 roku Niemcy zamordowali blisko 2 miliony Żydów z Generalnego Gubernatorstwa, okręgu białostockiego i innych krajów Europy: Czech, Moraw, Słowacji, Grecji, Macedonii, Niemiec, Austrii.

Głównymi ośrodkami eksterminacji były obozy - Bełżec, Sobibór, Treblinka i Majdanek - w których mordowano za pomocą gazu. Tysiące Żydów zostały zastrzelone także na ulicach gett oraz zmarły z braku wody i powietrza podczas transportów. W wyniku operacji „Reinhardt” przestała istnieć większość dużych społeczności żydowskich w okupowanej Polsce.