Szczebrzeszyn – dobre miejsce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:17
Na początku sierpnia wszystkie drogi prowadzą na Roztocze, do Szczebrzeszyna, gdzie nad rzeką Wieprz przez tydzień trwają rozmowy, spotkania i koncerty w których najważniejsze jest: słowo. Od niego wszystko się zaczyna i tak jak mówi Wiesław Myśliwski: „To język ustanawia świat”. 
Szczebrzeszyn  Stolica Języka Polskiego
Szczebrzeszyn – Stolica Języka PolskiegoFoto: Mat. pras.

Ufam językowi.

Wszystko jest w języku.

To język ustanawia świat.

          Wiesław Myśliwski


W tym roku ósmą edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie rozpoczynamy 7 sierpnia, a potrwa do 13 sierpnia. Naszym Patronem jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy Jego urodzin.

W programie festiwalowym zaplanowano wiele spotkań autorskich z wybitnymi i lubianymi pisarzami. Justyna Sobolewska - kuratorka programu głównego Festiwalu, zaznacza, że  w tym roku w programie wiele spotkań poświęconych nowościom wydawniczym, między innymi Sylwii Chutnik czy Filipa Zawady.

- Układając program nie możemy nie myśleć o tym, co dzieje się w Ukrainie, dlatego naszymi specjalnymi gośćmi będą też pisarki i pisarze ukraińscy – mówi Sobolewska.

Podczas ósmej edycji kontynuowany będzie cykl spotkań poświęconych językowi. Kuratorem Pasma Językowego jest dr hab. Paweł Nowak z Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej. Tegoroczne hasło cyklu brzmi:  „Wyłącz nienawiść włącz empatię”.

- W tym roku Pasmo Językowe zaczynamy od rozmowy o propagandzie, jak różne komunikaty wpływają na rozumienie rzeczywistości przez ludzi. Będziemy rozmawiali o języku perswazji, języku manipulacji - podobieństwach i różnicach między tymi zjawiskami – mówi Nowak. Tematem spotkań będzie też język polskiej przestrzeni publicznej XXI wieku. Nie zabraknie dyskusji o tym, jak włączyć do społecznego dyskursu różne grupy społeczne – jak je nazywać i jak o nich mówić. - Poświecimy dużo uwagi osobom o innym kolorze skóry jak i osobom o zróżnicowanej płci i orientacji seksualnej, a także zajmiemy się wiekiem i wykluczeniami, wynikającymi z kryzysu psychicznego czy niezadowolenia ze swojego ciała – o tym opowiedzą specjaliści i specjalistki z całej Polski - dodaje dr hab. Paweł Nowak  - kurator Pasma Językowego Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

W programie Festiwalu zaplanowano też cykl spotkań poświęconych Śląskowi, a w zasadzie temu jak opisywany jest w literaturze. Kuratorem Pasma Śląskiego prof. Ryszard Koziołek:

- Śląsk - zadziwiające zagęszczenie niewypowiedzianych historii. A może żadna historia nie potrafi wypowiedzieć tego miejsca? Może Śląsk to raczej stan świadomości. Jeśli tak, to nic lepiej od literatury nie potrafi się z tym zmierzyć – mówi prof. Koziołek i zaprasza na pasmo Śląsk.

Tak jak w latach poprzednich tak i w tym roku w Szczebrzeszynie rządzić będą też dzieci i młodzież – to dla nich powstaje Mała Stolica Języka Polskiego w której główną inżynierką jest Magdalena Kłos – Podsiadło.

Ważne momenty Festiwalu to także wręczenie tytułów Wielkiego Redaktora i Człowieka Słowa.

Festiwal w Szczebrzeszynie to przedsięwzięcie interdyscyplinarne, łączy słowo pisane, mówione śpiewane, ale to też obraz. W tym roku podczas Festiwalu wernisaż będzie miała wyjątkowa wystawa: „Ślubny  Szczebrzeszyn”. Wystawa współtworzą mieszkańcy, którzy do przekazali zdjęcia ślubne z rodzinnych albumów a artystka Krystyna Piotrowska przygotowuje z nich monidła.

Nowością w tym roku jest też akcja, którą organizatorzy Festiwalu zainicjowali w połowie maja: „Czytasz? Wspieraj!”. Festiwal to wspólnota gości, publiczności, mieszkańców Roztocza i  organizatorów. W tym roku wielu z tej wspólnoty zdecydowało się zostać „Społecznym Mecenasem Festiwalu”

- Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim naszym Mecenasom. Odpowiedzieli Państwo na nasz apel, naszą propozycje, żeby wspólnie wziąć odpowiedzialność za organizację naszego festiwalu. Dziękujemy - mówi Piotr Duda – pomysłodawca Festiwalu. 

VIII edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, któremu patronuje Miron Białoszewski potrwa od 7 do 13 sierpnia. Za Wiesławem Myśliwskim organizatorzy mówią: „Ufamy językowi, wszystko jest w języku” i dodają od siebie: „Ufamy, że będziecie z nami”.


***

Mat. pras.