REKLAMA

Romans słów i głosów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 14:30
Od 2011 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej św. Jakuba. Festival gromadzi profesjonalne, głównie litewskie i gościnne zagraniczne kolektywy reprezentujące sztukę chóralną.
Materiały prasowe wydarzenia
Materiały prasowe wydarzeniaFoto: Mat. pras.

Wydarzenie powstało ze wspólnej inicjatywy Chóru Wileńskiego i braci dominikanów, aby poprzez sztukę chóru zbliżyć się do osoby, a rozpowszechnianą muzykę sakralną mogą podziwiać wszyscy chętni (wydarzenia są bezpłatne). Festiwal przywiązuje dużą wagę do muzyki litewskiej, a także nowoczesnej i współczesnej, poszerzając tym samym horyzonty słuchaczy i postrzeganie granic muzyki sakralnej.

W Międzynarodowym Dniu Muzyki w festiwalu bierze udział Chór Polskiego Radia z Krakowa, który istnieje od 73 lat i wykonuje muzykę różnych gatunków i epok, zarówno a cappella, jak i wokalno - instrumentalne utwory przy współpracy z zespołami instrumentalnymi. Kolektyw interesuje się głównie twórczością polskich kompozytorów i jest dumny z tego, że po raz pierwszy na świecie wykonał szereg utworów Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara. Chór współpracuje z orkiestrami Polskiego Radia Symfonicznego (Katowice), Polskiego Radia (Warszawa), Nowej Muzyki i Akademii Beethovenowskiej. Już czwarty rok dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru jest dr Maria Piotrowska-Bogalecka, laureatka prestiżowych konkursów dyrygenckich.

Na Festiwal Jakubowy chór przygotował ekskluzywny program odzwierciedlający romantyzm polskiej kultury: w pierwszej części koncertu chór wykona pieśni Karola Szymanowskiego i Romana Maciejewskiego z regionu kurpiowskiego oraz kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, a w drugiej części – utwory kompozytorów Joanny Wnuk-Nazarrowej, Piotra Tabakiernika i Szymona Godziemby-Trytka. Koncert organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa oraz Litewskim Towarzystwem Filharmonii Narodowej.

Wykonawcy:
Karolina Stalmachowska - obój
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka - dyrygent

_____________________________
Dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia