REKLAMA

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet - "On the Road vol. 1"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 17:24
22 listopada nakładem wydawnictwa For Tune ukaże się pierwszy krążek dwupłytowego wydawnictwa Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet "On the Road". Są to wybrane przez samego lidera nagrania koncertowe z lat 2003–2020. Pierwsza edycja wydawnictwa – "On the Road vol. 1" – zawiera cztery kompozycje Ptaszyna: "Altissimonica", "Seans na niepogodę", "Inwersja", "Po wielkim niżu" i jedną Kurta Weilla – "Moritat".
Plakat zapowiadający premierę albumu Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet - On the Road vol. 1
Plakat zapowiadający premierę albumu Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet - "On the Road vol. 1"Foto: materiały promocyjne

Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, współlider i członek wielu bandów, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Na scenie zadebiutował w 1956 roku z Sekstetem Krzysztofa Komedy na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie. W 1958 roku jako pierwszy w historii muzyk zza "żelaznej kurtyny", pojawił się na słynnym festiwalu w Newport.

Grał z najwybitniejszymi, m.in.: Krzysztofem Komedą, Andrzejem Kurylewiczem, Andrzejem Trzaskowskim, Jerzym Milianem, Romanem "Guciem" Dylągiem, Jerzym Matuszkiewiczem, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim – współtworząc historię polskiego jazzu. Jest autorem niezliczonej liczby kompozycji, które do dzisiaj wykonuje na koncertach. Tworzył także muzykę filmową ("Pan Anatol szuka miliona", "Niech żyje miłość") i piosenki śpiewane przez wielu znanych wykonawców, m.in.: Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz, Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Zauchę czy zespół Alibabki. Dwie z nich "Zielono mi" (1970) i "Żyj kolorowo" (1979) uzyskały główne nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Komponował także utwory symfoniczne. Już w 1967 roku jego partytura "Krzysztof Komeda’s Talkin’ to the Band" otrzymała III nagrodę na konkursie kompozytorskim w Pradze.

Od ponad pół wieku zajmuje się popularyzacją muzyki jazzowej, realizował m.in. autorskie programy telewizyjne "Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje", a od 1970 roku prowadzi w radiowej Trójce "Trzy kwadranse jazzu". Ta kultowa już dziś audycja to nieoceniona kronika przemian w muzyce improwizowanej, swoista kopalnia wiedzy o powojennej – już prawie 70-letniej – erze jazzu, w kapitalnej narracji autora, który piękno języka łączy ze swadą i znakomitymi puentami.

W składzie usłyszymy także znakomitych instrumentalistów: pianistę Wojciecha Niedzielę, perkusistę Marcina Jahra oraz zamiennie kontrabasistów Jacka Niedzielę-Meirę i Andrzeja Święsa. Nagrania pochodzą z koncertów w Klubie "Perspektywy" w Ostrowcu Świętokrzyskim (2003), Domu Kultury "Chemik" w Kędzierzynie-Koźlu (2003) oraz z Podlasie Jazz Festival w Białej Podlaskiej (2020).

W książeczce do płyty znajdziecie Państwo obszerne fragmenty wywiadu z Janem Ptaszynem Wróblewskim, który latem tego roku przeprowadził Krzysztof Balkiewicz, prezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy. A tak o płycie mówi sam lider: Ta płyta ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ jest zrealizowana w zupełnie inny sposób niż jakiekolwiek inne moje płyty. Jest to bowiem selekcja z bardzo obszernego materiału, z bardzo dużego okresu, nagrań realizowanych na festiwalach, czasami w klubach... Po prostu miałem tych taśm niesamowicie wiele i mogłem sobie pozwolić na wybranie z nich tego, co wydawało mi się najciekawsze.