REKLAMA

Morton Feldman, "For Philip Guston". Polska premiera na zakończenie Festiwalu Kwadrofonik

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 19:56
To nie będzie zwykły koncert. Nie będzie głośno, nie będzie mocnych świateł. Nikt wyjątkowo znany się nie zapowiedział. Będą za to pufy, leżaki i kilka powtarzalnych dźwięków, które postaramy się zagrać tak, żeby ułatwić Wam relaks. Uzdrowienie – tego potrzebujemy najbardziej. Jako jednostki i jako społeczeństwo. Spokój. Odbodźcowanie. Wydłużenie oddechu...
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Lepiej, mocniej, głośniej. Globalnie. Klikalnie. Z impetem. Nachalnie. I niech będą znane twarze. Myśląc o tym, jak zakomunikować Państwu zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu Kwadrofonik zastanawiałyśmy się, jak się dziś robi kulturę. Przejrzałyśmy kilka modnych portali i czasopism. I uznałyśmy, że kompletnie tak nie chcemy.

Nie interesuje nas XIX-wieczny model, w którym widz przychodzi, podziwia i wychodzi. Mamy dziś inne problemy, inne zadania, a jednym z kluczowych jest głęboka zmiana społeczna. Żeby to zrobić, musimy wyzdrowieć. Dać sobie szansę. Poczuć się dobrze na duchu i ciele. Odpocząć i zaopiekować się sobą.

I to właśnie Państwu proponujemy. Na koniec roku, koniec festiwalu Kwadrofonik i wszystkie inne końce, które widać za rogiem. NICNIEROBIENIE. Dla wielu z nas sztuka absolutnie najtrudniejsza.

Na czym będzie to polegało? Na czym chcecie. Można leżeć, czytać, trzymać się za rękę, spać, porozciągać ciało, poćwiczyć oddech. Dobrze przeczytaliście, proponujemy spanie na koncercie. Byle nie przeszkadzać za bardzo innym, dla których nicnierobienie może być np. kontemplacją dźwięku. W poszanowaniu. Razem. I mimo chłodu - ciepło, pod kocem, z termosem w ręku.

W takich właśnie okolicznościach odbędzie się polska premiera utworu Mortona Feldmana "For Philip Guston". Kompozycja oparta tak samo na przyjaźni, jak i na konflikcie. Jej istotą jest stwierdzenie, że rolą sztuki może być nauczanie porozumienia. Zadbanie o najbliżej siedzące osoby, aby im było równie dobrze jak nam. Aby dźwięki tworzone przez partnerujących nam muzyków powstawały w takim komforcie, jaki mamy my.

Zagramy dla Was pomiędzy 18.00 a 22.00, tak, abyście mogli wejść i wyjść dokładnie wtedy, kiedy chcecie. Z kim chcecie. Jak chcecie.

---

7 grudnia 2022, pomiędzy godz. 18:00 a 22:00
Sala prób Sinfonii Varsovii
ul. Grochowska 272, Warszawa
wstęp wolny​