Meccore String Quartet "Penderecki String Quartets, Clarinet Quartet String Trio"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 21:23
Najnowsze wydawnictwo Meccore String Quartet poświęcone jest twórczości kameralnej wielkiego, polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego w 2020 roku. To zapis jego najwybitniejszych dzieł przeznaczonych na kwartet, trio i smyczkowy ensemble z towarzyszeniem klarnetu, którego partię realizuje Jan Jakub Bokun.
Plansza zapowiadająca płytę
Plansza zapowiadająca płytęFoto: materiały prom.

Od młodzieńczego buntu i eksperymentów sonorystycznych, muzyka prowadzi nas do neoromantyzmu, nasyconego skrajnymi emocjami. Pomiędzy tymi dwoma biegunami rozpościera się wysublimowany świat dźwiękowy zarejestrowanych dzieł, które według krytyków i muzykologów, stanowią kamień milowy w rozwoju współczesnej kameralistyki. Maestro Penderecki w symboliczny sposób staje u boku największych twórców tego gatunku, takich jak Haydn, Beethoven czy Bartók.

Meccore String Quartet miał zaszczyt wielokrotnie współpracować z Krzysztofem Pendereckim przy okazji wykonywania jego utworów. Na szczególną uwagę zasługuje czas przygotowań do austriackiej premiery Kwartetu nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika". Obcowanie z geniuszem kompozytora, jego cenne uwagi, wyczucie i dbałość o zachowanie najwyższych standardów w podejściu do muzyki, na zawsze odcisnęło piętno na zespole.

Nie bez znaczenia jest również przestrzeń, w której zrealizowano nagranie Meccore String Quartet. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, opus magnum Mistrza, stało się integralną częścią projektu, dopełniającą ideowo najnowsze wydawnictwo polskiego zespołu, będące hołdem złożonym wybitnemu artyście.

Płyta z kompletem dzieł kameralnych Krzysztofa Pendereckiego ukazuje się w 90. rocznicę urodzin kompozytora, pod szyldem austriackiej wytwórni Capriccio.