"Tak brzmi teatr". Koncert z okazji 20. urodzin Instytutu Teatralnego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 14:21
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 9 września o godz. 19.00 na koncert "Tak brzmi teatr" do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Na scenie wystąpią m.in. Sonia Bohosiewicz, Marcin Januszkiewicz i Grzegorz Turnau. Wydarzenie odbywa się z okazji 20. urodzin Instytutu.
Plakat koncertu z okazji 20. urodzin Instytutu Teatralnego
Plakat koncertu z okazji 20. urodzin Instytutu TeatralnegoFoto: materiały promocyjne

Instytut Teatralny zainaugurował swoją działalność 1 lipca 2003 roku, w czasie, gdy polska scena teatralna podlegała dynamicznym zmianom - pojawiały się nowe prądy estetyczne, debiutowało wyraziste pokolenie twórców, a teatr szukał swego miejsca w pejzażu kultury polskiej pierwszych lat XXI wieku. Instytut od samego początku dokumentował i badał ten proces. 

Instytut Teatralny stara się kształtować przyszłość polskiego teatru i stawać się inspiracją dla wszystkich, którzy kochają tę sztukę. Dwudziestolecie istnienia to czas, aby docenić jego znaczenie jako miejsca dokumentacji, badań i promocji teatru, a także wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania i wspomnień.

9 września o godz. 19.00 zapraszamy do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, gdzie odbędzie się jubileuszowy koncert "Tak brzmi teatr". Podczas koncertu zostanie zaprezentowana polska muzyka teatralna ostatnich dwudziestu lat, zarówno w charakterze muzyki ilustracyjnej, jak i piosenek ze spektakli dramatycznych, muzycznych i musicalowych, wykonywanych przez wyjątkowych artystów, realizujących się twórczo na scenie muzycznej i teatralnej. 

Wyboru utworów dokonał kierownik muzyczny, reżyser i scenarzysta wydarzenia Mateusz Pospieszalski - kompozytor i multiinstrumentalista, wokalista, a także producent muzyczny, mający na swoim koncie autorstwo muzyki do wielu spektakli teatralnych oraz muzyki filmowej.

W repertuarze znajdą się kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, Grzegorza Turnaua, Teoniki Rożynek, Włodka Pawlika, Wojciecha Kleszcza, Marka Materny, Mariusza Obijalskiego oraz młodych obiecujących twórców teatralnych - Kwartetu Futurologicznego i Tomasza Sroczyńskiego. Muzyka ilustracyjna przeplatana będzie piosenkami, prezentowanymi przez zaproszonych gości - Sonię Bohosiewicz, Ewę Konstancję Bułhak, Marcina Januszkiewicza, Joannę Rybkę-Sołtysiak oraz Grzegorza Turnaua.

Artystom będzie towarzyszył kilkuosobowy zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego.