"Asleep" - debiutancki album Miłosza Pieczonki

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 17:30
Pierwsza płyta saksofonisty oraz kompozytora Miłosza Pieczonki nagrana w trio w Berlinie w lipcu 2023 r. Album "Asleep" to muzyka z nurtu współczesnej jazzowej awangardy, która jest dużą inspiracją dla lidera projektu.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Album "Asleep" to debiutancki album Miłosza Pieczonki. Do nagrania tego albumu Miłosz zaprosił swoich znajomych muzyków z Berlina: Lenny Rehm na perkusji, Pascal Jarchow na kontrabasie oraz gościnnie w dwóch utworach Fabian Willmann na saksofonie tenorowym.

Płyta "Asleep" to ukłon w stronę pierwszych inspiracji i zamiłowań muzycznych lidera, czyli muzyki improwizowanej. Album zawiera w sobie czysto instrumentalną muzykę z oryginalnymi kompozycjami Miłosza, która łączy w sobie bardzo silne i energetyczne improwizacje z równie zaskakującymi romantycznymi melodiami.

W muzyce z płyty "Asleep" można doszukiwać się inspiracji twórczością Ornette'a Colemana, Tomasza Stańko oraz wielu innych mistrzów muzyki improwizowanej, a jednak język i interakcje muzyków na żywo są bardzo indywidualne a brzmienie saksofonu osobiste i wyraziste. Album "Asleep" powstał z potrzeby wyrzucenia z siebie wielu emocji oraz urealnienia konkretnych muzycznych pomysłów i przeżyć.

Miłosz Pieczonka na co dzień związany jest z Berlinem oraz Warszawą. Zaczynając od klasycznego wykształcenia przez jazz i improwizację dochodząc do zamiłowania do rocka, hip-hopu czy punku twórczość Miłosza jest wyraźnie różnorodna. Jest wszechstronnym instrumentalistą, czerpiącym od swoich ukochanych saksofonistów takich jak Johnny Hodges czy Ornette Coleman.

Jego muzyka to połączenie skrajnych emocji i przeżyć, które znajdują wspólny mianownik. Jak sam mówi, nie chce zamykać swojej muzyki w żadnych ramach i na przestrzeni czasu odkrywać nowe brzmienia i rozwiązania. Jako kompozytor, wielką radość czerpie również z komponowania i słuchania muzyki klasycznej szczególnie J. Sibeliusa czy G. Ligetiego.

Pieczonka jest również znany z zespołów takich jak USO 9001 oraz Kosmonauci, których jest współzałożycielem. Mimo młodego wieku koncertował już w całej Europie oraz współpracował z wieloma uznanymi artystami m.in.: Marcin Masecki, Paulina Przybysz, członkowie zespołu Błoto, Frank Gratkowski, Felix Robin, Luca Curcio, Marek Pospieszalski, Wojtek Mazolewski.

Premiera albumu "Asleep" - 30.11.2023

Premiera singla "Drive Me" - 9.11.2023