Trio Scratching Fork - nowy album zespołu zatytułowany "II"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 20:25
Drugi album zespołu Scratching Fork zatytułowany "II" ukaże się 30 stycznia 2024 roku. Płyta została objęta patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Trio Scratching Fork - nowy album zespołu zatytułowany II (okładka)
Trio Scratching Fork - nowy album zespołu zatytułowany "II" (okładka)Foto: materiały promocyjne

Marek Malinowski - gitara

Robert Rychlicki-Gąsowski - gitara basowa / kontrabas

Wojciech Zadrużyński - perkusja

Na perfekcyjnie gładkiej tafli ciszy trzy ciśnięte kamienie tworzą swoje wzory fal. Linie przecinają się, łączą, znoszą lub wzmacniają. Czasem wspólnie tworzą harmoniczny wzór. Czasem są wyrazem piękna chaosu i entropii. Ale zawsze pozostają w relacji do siebie - żaden ruch nie pozostaje bez odpowiedzi z innej strony. Żadna energia nie ulatuje w nicość.

Te trzy kamienie to Scratching Fork. Trzech muzyków o różnych charakterach, historiach, rejestrach. Gitara i kompozycje Marka Malinowskiego wybrzmiewają całym spektrum harmonii i dysonansów, akustycznych wariacji i mocnych riffów. W te dźwięki dorzuca rytmicznych zabaw i brzmieniowych kolorytów Wojtek Zadrużyński na perkusji. Na dole dopełnienie i podstawę do muzycznych podróży daje kontrabas Roberta Rychlickiego. Ich muzyka, zarejestrowana na drugim albumie, to wiele surowych brzmieniowo podróży po okolicach jazzu. rocka i muzyki free. Konsekwentnie unikając pozostania w jednym nurcie na dłużej, Scratching Fork przekazuje swoje emocji, energię i wrażliwość słuchaczowi. Mają nadzieję, że w rozchodzących się okręgach fal ich dźwięków można zanurzyć się na kilka dłuższych chwil. 

Trio Scratching Fork powstało w 2015 roku w Toruniu z inicjatywy gitarzysty Marka Malinowskiego. Zespół dopełniają kontrabasista Robert Rychlicki-Gąsowski oraz perkusista Wojciech Zadrużyński.

29 stycznia 2021 roku nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się debiutancka płyta zespołu. Album został wydany pod patronatem medialnym Jazzarium oraz Polish-Jazz. Opiniotwórczy portal Polish-Jazz ogłosił album Scratching Fork swoją płytą miesiąca, natomiast Jazzarium płytą tygodnia.

Drugi album zespołu zatytułowany "II" ukaże się 30 stycznia 2024 roku. Płyta została objęta patronatem Programu 2 Polskiego Radia.