Premiera singla "TWO" (Single Version) Pianohooligana, promującego nowy album solowy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 14:00
Utwór o enigmatycznym tytule to fragment drugiej części długo oczekiwanej, czwartej płyty Piotra Orzechowskiego "CRITIQUE OF SWING IN TWO PARTS", która ukaże się w sklepach i na platformach streamingowych 25 kwietnia. Podzielony na dwie ścieżki krążek będzie kolejnym "dźwiękowym manifestem" Pianohooligana po trylogii wydawniczej dla Decca Classics ("Experiment: Penderecki", "15 Studies For The Oberek" i "24 Preludes & Improvisations").
Premiera singla TWO (Single Version) Pianohooligana
Premiera singla "TWO" (Single Version) PianohooliganaFoto: mat. pras.

Pianista zaprezentuje najnowszy program w dniu premiery handlowej podczas koncertu specjalnego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w ramach cyklu "Jazz.PL".

Singlowa wersja kompozycji "TWO" to krótki passus z jej pełnej wersji, reprezentującej na płycie bardziej dynamiczne i intensywne uniwersum, mocno kontrastujące z refleksyjną częścią "ONE".

Całe "CRITIQUE OF SWING" jest zagadkowe, zaskakując oszczędnością formy i bardzo osobistym, frapującym brzmieniem. Singiel, eksplorując drugą z prezentowanych na albumie skrajności, jest jakby żywym ułamkiem większej całości, przywodząc na myśl potoczysty, beztroski lot.

Wariacyjna forma dyptyku Orzechowskiego zadaje pytanie o rolę i nieuchwytną naturę swingu, kwestionując jego dotychczasowe, potoczne znaczenie.

Jak pisze Piotr Metz w liner notes albumu:
Pianohooligan poszukał intuicyjnego, naturalnego, uniwersalnego pierwiastka, który jest wszędzie. Autentyczny, niezaplanowany, ludzki element, który pozwala na zupełnie inny, niejako metafizyczny sposób przeżywania muzyki.

Patroni: Dwójka i Jazz Forum.

Album powstał w koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury.

mat. pras./mgc

reklama