Baltic Opera Festival 20-25 lipca

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 14:58
Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy i idei Tomasza Koniecznego, światowej sławy solisty, aktora. Pragnienie, by wykorzystać niesamowitą przestrzeń sopockiej Opery Leśnej zrodziło się w 2009 roku, gdy artysta po raz pierwszy wystąpił na tej scenie w Złocie Renu Richarda Wagnera. Inicjując Festiwal, nawiązał do przedwojennej tradycji wystawiania dzieł operowych, dzięki którym Sopot, w latach 30. XX wieku, nazywany był Bayreuth Północy.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Festiwal, który odbył się po raz pierwszy w lipcu 2023 roku na scenach Opery Leśnej w Sopocie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, objął prezentacje premierowych inscenizacji operowych z udziałem znakomitych solistów, dyrygentów i realizatorów z Polski i całego świata.

Zadebiutowaliśmy wspaniale w zeszłym roku, w tym roku zapraszam na 2 odsłonę Baltic Opera Festival mówi Tomasz Konieczny – Dyrektor Artystyczny Festiwalu – różnorodny, bogaty program, Opera Leśna w Sopocie – obiekt, którym powinniśmy chwalić się na całym świecie.

Baltic Opera Festival 2024 to pięć dni, trzy opery oraz koncert w trzech niezwykłych lokalizacjach.

Baltic Opera Festival łączy to co najlepsze w Trójmieście: duch Wolności i Solidarności, wyjątkowe miejsca takie jak zachwycająca Opera Leśna w Sopocie, utrzymana w historycznej zabudowie modernistycznego Wrzeszcza- Opera Bałtycka, a także hala Stoczni CRIST w Gdyni, która po raz pierwszy posłuży jako miejsce koncertu.

Festiwal zainaguruje 20 lipca w Operze Leśnej w Sopocie premiera opery Giacomo Pucciniego Turandot pod kierownictwem muzycznym Keri-Lynn Willson, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Jako Turandot zobaczymy Liudmyle Monastyrską - czołową solistkę Narodowej Opery Ukrainy, która śpiewała na wielu scenach Europy i świata, miedzy innymi Deutsche Oper w Berlinie, Metropolitan Opera w Nowym Yorku, Opera Paryska, opery w Neapolu i Weronie, Walencji, Barcelonie i Rzymie. Obok Monastyrskiej na scenie Opery Leśnej w Sopocie zobaczymy plejadę solistów i solistek polskich i europejskich, w szczególności Rafała Siwka, Izabelę Matułę, Martina Muehle, Tomasza Raka, Jacka Laszczkowskiego. Spektakl zobaczymy również 25 lipca.

W tegorocznej odsłonie dla dzieci zostanie zaprezentowana opera Engelberta Humperdincka Jaś i Małgosia, którą zobaczyć można będzie 21 lipca w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Klasyka baśni Grimm zainspirowała XIX wiecznych twórców do stworzenia baśni teatralnej, która już od lat znają dzieci w całej Europie. Na Festiwalu zobaczymy realizacje Teatru Wielkiego w Łodzi, w reżyserii Natalii Babińskiej, pod muzycznym kierownictwem Rafała Janiaka.

Na scenę Opery Leśnej w Sopocie 24 lipca powróci także widowiskowa superprodukcja Opery Bałtyckiej w Gdańsku Latający Holender Ryszarda Wagnera, w reżyserii Barbary Wiśniewskiej, zadyryguje Yaroslav Shemet. W tytułowej roli usłyszymy samego Tomasza Koniecznego, w roli Senty - litewska sopranistka Vida Mikneviciute. Jako Mary wystąpi znana na całym świecie polska solistka Małgorzata Walewska. Latający Holender Ryszarda Wagnera, jak wszystkie opery tego niemieckiego kompozytora to dzieło kompletne, idealna synteza sztuk. Nie może Państwa zabraknąć podczas Baltic Opera Festival – zaprasza reżyserka, Barbara Wiśniewska.

Szczególnym wydarzeniem w trakcie Festiwalu będzie Koncert Solidarity & Freedom zaplanowany na 23 lipca. Szczególny z paru względów, zwłaszcza z powodu lokalizacji jaką jest hala Stoczni CRIST w Gdyni. Podczas koncertu Ukrainian Freedom Orchestra wykona pod kierownictwem Keri-Lynn Willson IX Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz utwór Freedom Victorii Vity Polevá. Koncert odbędzie się pod honorowymi patronatami Prezydenta Lecha Wałęsy oraz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Ukrainian Freedom Orchestra to zespół powołany w 2022 roku dzięki inicjatywie Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Orkiestrę tworzą uchodźcy zmuszeni do opuszczenia kraju ze względów bezpieczeństwa, ukraińscy muzycy będących członkami orkiestr europejskich oraz instrumentaliści grający w krajowych zespołach. Orkiestrę prowadzi Keri-Lynn Willson, kanadyjska dyrygentka pochodzenia ukraińskiego, dla której praca z zespołem ma wymiar zarówno artystyczny, jak i osobisty. Ukrainian Freedom Orchestre usłyszymy w Operze Leśnej w Sopocie zarówno podczas spektakli Turandot jak i w trakcie Koncertu Solidarity & Freedom w Stoczni CRIST.

Jestem zachwycona możliwością przyjazdu na Baltic Opera Festival tego lata – zapewnia Keri-Lynn Willson. Jest to dla mnie i dla Ukrainian Freedom Orchestra okazja do odkrywania nowego repertuaru operowego. Nie mogę się doczekać występu w tym magicznym, pełnym historii miejscu, jakim jest Opera Leśna w Sopocie.

 

Program Baltic Opera Festival 2024

  

20 lipca 21:00 

Giacomo Puccini „Turandot” 

Opera Leśna w Sopocie 

reżyseria Waldemar Zawodziński, kierownictwo muzyczne Keri-Lynn Wilson,  

z udziałem Ukrainian Freedom Orchestra  

 

21 lipca 11:00 

Engelbert Humperdinck „Jaś i Małgosia“ 

Opera Bałtycka w Gdańsku 

produkcja Teatru Wielkiego w Łodzi 

 

 23 lipca 18:00 

Wydarzenie towarzyszące 

Koncert objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Lecha Wałęsy, 

Ludwig van Beethoven IX Symfonia, 

Ukrainian Freedom Orchestra 

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją muzyczną Keri-Lynn Wilson,   

soliści: Izabela Matuła, Małgorzata Walewska, Piotr Buszewski, Tomasz Konieczny  

Stocznia CRIST, Gdynia 

  

24 lipca 21:00 

Ryszard Wagner „Latający Holender” 

Opera Leśna w Sopocie  

reżyseria Barbara Wiśniewska, kierownictwo muzyczne Yaroslav Shemet  

produkcja Opery Bałtyckiej w Gdańsku  

  

25 lipca 21:00 

Giacomo Puccini „Turandot” 

Opera Leśna w Sopocie  

Bilety i karnety: www.opera-baltycka.bilety24.pl