Festiwal AUKSODRONE 2020 // Tychy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 16:36
Dziwny to czas, trudny rok. Pełen dramatycznych wydarzeń, wyzwań ponad siły, ale i nadziei mimo wszystko. Niemniej już starożytni znajdowali pocieszenie w sentencji, która przypomina nam, że choć życie jest krótkie, sztuka na szczęście trwa długo. Będzie wzruszać, niepokoić lub zachwycać nawet kiedy nas, pył marny, zdmuchnie już wiatr historii.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Wiosną tego roku pożegnaliśmy Krzysztofa Pendereckiego, wielkiego kompozytora, którego dzieło nie tylko pamiętać będą następne pokolenia, ale którego wszyscy jeszcze długo będziemy uczyli się poznawać i rozumieć. Na AUKSODRONE zaczniemy już teraz, zapraszając Państwa na cykl PENDERECKI 2.0, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane dzieła Mistrza. W nieortodoksyjny sposób skonfrontują się z nimi muzycy orkiestry AUKSO oraz goście – Piotr Orzechowski i Skalpel. Kto, jeśli nie Penderecki, zasługuje na odważne, nowe, eksperymentalne odczytania? W tym kontekście zabrzmi również muzyka Jonny’ego Greenwooda, gitarzysty Radiohead, który w swych kompozycjach składa hołd polskiemu twórcy.

Pozostałe dwa cykle tegorocznego AUKSODRONE są bywalcom festiwalu doskonale znane – OPERA NOVA szuka nowego języka (i nowej publiczności) dla współczesnej opery, natomiast JAZZ+ to zderzenie jazzowej improwizacji z żywiołem orkiestry, wielkich indywidualistów tej sceny z dyscypliną orkiestry.

Ubiegłoroczna prezentacja trzech aktów Dracha, dramatu muzycznego autorstwa Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha, okazała się strzałem w dziesiątkę, więc idziemy za ciosem. Tym razem pisarz nie posiłkował się wcześniejszym tekstem, ale stworzył oryginalne libretto – owoc fascynacji obu twórców morzem. „Nie trzeba się w morzu zanurzać, żeby jego głębi doświadczyć” – zauważa Nowak. W Tychach, ponad 500 km od morskich fal, w formule trzyczęściowego serialu zaprezentowana zostanie Syrena. Melodrama aeterna – utwór na orkiestrę, saksofon i gitarę oraz trzy głosy. Kobieta, Mężczyzna i Syrena – głosami Joanny Freszel, Jana Jakuba Monowida i Ewy Biegas – wyśpiewają tęsknotę, miłość, wolność, strach, chaos i pustkę.

W cyklu jazzowym gośćmi AUKSO w tym roku będą: Marcin Wasilewski Trio, gwiazda kultowej wytwórni ECM, z zupełnie nowym programem autorstwa lidera grupy, fenomenalny gitarzysta Marek Napiórkowski z powstałą na zamówienie festiwalu kompozycją String Theory oraz znakomity saksofonista Adam Pierończyk, który również specjalnie na tę okazję przygotował nowy utwór, rozpisany na orkiestrę, elektronikę i oczywiście saksofon.

Katalizatorem tych wszystkich żywiołów i ich spoiwem będzie jak zawsze AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, prowadzona przez niestrudzonego Marka Mosia, zawsze otwartego na nowe muzyczne wyzwania i otwierającego szeroko drzwi Mediateki dla poszukujących artystów reprezentujących wszystkie gatunki muzyczne oraz publiczności, która lubi być zaskakiwana.

Koncertom towarzyszyć będą trzy serie warsztatów, realizowane równolegle w foyer Mediateki. Joanna Bronisławska aka Asi Mina, wokalistka i edukatorka, pomoże najmłodszym melomanom odkryć, kim właściwie są kompozytor, dyrygent i muzyk-wykonawca. Dzięki niej najmłodsi uczestnicy AUKSODRONE mogą nie tylko słuchać, ale też komponować, dyrygować i śpiewać! Z kolei Paweł Romańczuk, kompozytor i konstruktor, lider fascynujących Małych Instrumentów, poprowadzi warsztaty, które będą rozwinięciem hasła „0 / 1 / +” – tajemniczych matematycznych kryptonimów oznaczających liczbę wykonawców potrzebnych do obsługi danego instrumentu. Natomiast Michał Mendyk, dziennikarz, wydawca i kurator, obiecuje opowieść pt. Gieniu, nie podsłuchuj, czyli „Szkic do portretu mistrza”, a więc portret podwójny, upamiętniający współpracę Krzysztofa Pendereckiego i Eugeniusza Rudnika.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadba nieoceniony duet dziennikarsko-didżejski HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Obiecują w swoich setach stworzyć szeroki kontekst dla Syreny Nowaka i Twardocha w trzech odsłonach: morze, mity i śpiew. Od Debussy'ego po syreny alarmowe. Prosimy więc na dźwięk tych ostatnich zbyt pochopnie nie rzucać się do wyjścia – na AUKSODRONE warto być od pierwszej do ostatniej minuty.

Wstęp do foyer tyskiej Mediateki (uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach, DJ-setach) jest bezpłatny. Biletowane jest wejście do sali koncertowej na każdy z dziewięciu koncertów. Bilety w cenie 59 zł/dzień, 119 zł/karnet trzydniowy – można nabyć w punktach stacjonarnych Ticketmaster oraz w sklepie internetowym www.ticketmaster.pl.

Współorganizatorami AUKSODRONE są Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz.

Utwór „Syrena. Melodrama aeterna” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji na www.auksodrone.com