Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 16:36
Filharmonia Narodowa wraz z Programem 2 Polskiego Radia zapraszają na transmisję Koncertu Sylwestrowego z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej – w sylwestrową noc, początek transmisji o godz. 20.00.
Plakat koncertu
Plakat koncertuFoto: materiały prom.

Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi jej Dyrektor Artystyczny – Maestro Andrzej Boreyko. W programie polki, walce, polonezy i inne dzieła o lżejszym charakterze.

 Usłyszymy m.in. współczesną  premierę symfonicznego dzieła polskiego neoromantyka, Romana Statkowskiego. Jego zapomniany Polonez B-dur to ślad przyjaźni z wielkim dyrygentem, współzałożycielem i pierwszym dyrektorem Filharmonii Warszawskiej Emilem Młynarskim, któremu jest dedykowany. Nie został wydany za życia autora, zachował się w rękopisie z archiwum w Wilnie; z inicjatywy Andrzeja Boreyki został przygotowany specjalnie na dzisiejszy koncert sylwestrowy.

Ponadto zabrzmią dzieła "króla walca" – Johanna Straussa, a wśród nich dwa z jego szczególnie popularnych walców –Rosen Au sdem Süden na motywach z operetki Koronkowy szal królowej oraz Künstlerleben.

Hołdem dla tradycji koncertowego walca jest jego urocza stylizacja dokonana przez Władysława Szpilmana tuż przed wybuchem II wojny światowej; zaginioną partyturę autor zrekonstruował w roku 1968.

Straussowie tworzyli także liczne polki, jedną zaś, dowcipną i do dziś popularną Polkę-pizzicato napisali wspólnie dwaj bracia – Johann Jr i Josef. Drugi z nich był specjalistą od polek w różnych odmianach, jak polka-mazur w metrum "na trzy" i żywa, dwudzielna polka-schnell. Wyrazem jego poważniejszych kompozytorskich ambicji jest interesująca fantazja orkiestrowa Peine du cœur z 1862 roku, tchnąca pogodnym spokojem symfoniczna miniatura z pięknym tematem rogu.

Program dopełnią popularne kompozycje: sentymentalny Taniec słowiański e-moll (opatrzony tytułem Starodávný) Antonína Dvořáka, Uwertura do operetki Hrabina Mariza Emmericha (Imre) Kálmána oraz zorkiestrowany przez Grzegorza Fitelberga Polonez  A-dur op. 40 nr 2 Fryderyka Chopina.

Transmisja koncertu na antenie, dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia. Początek o godz. 20.00.

Wieczór poprowadzą dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia - Róża Światczyńska i Paweł Siwek.

 

Czwartek, 31 grudnia 2020, godz. 20:00

 

Program wieczoru:

Roman Statkowski – Polonez B-dur op. 20 

Johann Strauss (syn) – Künstler-Quadrille op. 201

Johann Strauss (syn) – Rosen aus dem Süden walc op. 388

Josef Strauss – Peine du cœur 

Josef Strauss – Sport-Polka op. 170

Josef Strauss – Ohne Sorgen polka op. 271

Władysław Szpilman – Walc w starym stylu 

Josef Strauss – Die Schwätzerin polka-mazur op. 144

Josef Strauss – Die Libelle polka-mazur op. 204

Johann Strauss, Josef Strauss – Polka-pizzicato 

Josef Strauss – Auf Ferienreise polka op. 133

Emmerich Kalman – Uwertura do operetki Hrabina Mariza

Antonín Dvořák – Taniec słowiański op. 72 nr 2 e-moll

Johann Strauss (syn) – Künstlerleben walc op. 316

Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 2 (instrum. Grzegorz Fitelberg)

 

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Andrzej Boreyko – dyrygent