56. Sabałowe Bajania

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 17:11
Festiwal Folkloru Polskiego 56. Sabałowe Bajania odbędzie się w dniach od 10 do 14 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Jak co roku najważniejszą częścią festiwalu jest Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Będzie mu towarzyszyć wiele ciekawych i atrakcyjnych punktów programu.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. prasowe

56. Sabałowe Bajania rozpoczniemy tradycyjnym paradnym przejazdem kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską. O 17.00 zapraszamy na promocję książki Krzysztofa Gocała „Muzyka Góralska”, zaś wieczorem, tak jak w każdą wakacyjną środę, na sztukę teatralną w wykonaniu aktorów z Bukowiny Tatrzańskiej pt. „Portki” pióra patrona bukowiańskiego teatru Józefa Pitoraka.

W czwartek od godz. 10.00 rozpoczniemy przesłuchania konkursowe. Na scenie Domu Ludowego zaprezentują się najlepsi, bo wyłonieni z lokalnych przeglądów gawędziarze, instrumentaliści i śpiewacy.

Wieczory to oczywiście koncerty zespołów folkowych na scenie plenerowej przed Domem Ludowym. W tym roku zagrają dla publiczności: WAŁASI, FOLKPOWER, ŚLEBODA I JOHIP!

Sobota będzie ostatnim dniem przesłuchań konkursowych, dniem występów zespołów regionalnych
z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska, a także dniem kiedy zaprosimy publiczność na Sabałową Noc na terenie Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski na Wierchu Rusińskim.

Tuż obok Stacji o godz. 16.00 stawią się najlepsi strzelcy by powalczyć „O Sabałową Flintę”. Nieco później, wraz z BOBASEM dzieci będą mogły robić „Figle, śpasy, wygibasy”. Część estradową rozpocznie koncert zespołu HOLEVIATERS, zaś InoRos zagra przed rozpoczęciem SABAŁOWEJ NOCY. Po rozpaleniu watry przez zbójnicką starszyznę oraz nowo pasowanych Zbójników i Wiyrchowe Orlice odbędzie się wyjątkowy koncert zespołu „BRAThANKI”, który właśnie w Bukowinie Tatrzańskiej będzie świętował 20-lecie zespołu. Pełen wrażeń wieczór zakończymy zabawą z zespołem FOLKOWER.

Niedziela to oczywiście oficjalne ogłoszenie wyników konkursowych zmagań, ale nie tylko. O 17.00 zapraszamy na widowisko „Wesele Góralskie” w wykonaniu zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

56. Sabałowym Bajaniom będzie oczywiście towarzyszyła wystawa i kiermasz sztuki ludowej, prezentacja kuchni regionalnej przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich z Brzegów, Bukowiny Tatrzańskiej, Czarnej Góry, Jurgowa i Rzepisk, Bajaniowe Śpasy, a także niedzielna wycieczka Śladami Sabały na Rusinową Polanę.

Zapraszamy!