Śląska Jesień Gitarowa w Tychach

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 10:28
Jeden z największych, jeden z najstarszych, z wyjątkową renomą - taki jest Międzynarodowy Festiwal "Śląska Jesień Gitarowa" w Tychach, którego XVIII edycja odbędzie się w dniach 23–30 października 2022 roku.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

– Gitara to uniwersalny klucz do świata muzyki, jest popularna, kojarzona z różnymi gatunkami i przyciąga uwagę. Za pomocą gitary można pokazać, jak bogaty jest świat muzyki. Funkcjonuje w bardzo różnych odmianach i stylach – mówi Marek Nosal, Dyrektor Artystyczny XVIII Śląskiej Jesieni Gitarowej.

Naszym celem głównym jest prezentacja najbardziej wartościowych dokonań współczesnej gitarystyki oraz współczesnych kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków muzyki gitarowej, zarówno w aspekcie obsadowym, jak i stylistyczno-historycznym. A także promocja osiągnięć najwybitniejszych polskich wykonawców, młodych talentów oraz szeroko pojętej polskiej branży muzycznej.

Miejskie Centrum Kultury w Tychach organizuje festiwal w ścisłej współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach i partnerskimi instytucjami, takimi jak orkiestry AUKSO czy NOSPR. W ten sposób zapewniamy mu wysoki poziom merytoryczny i dbamy o atrakcyjność prezentowanego programu.

Do współtworzenia tegorocznej edycji zaprosiliśmy łącznie 161 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, pięć polskich orkiestr i gwiazdy światowego formatu. To m.in. Adam del Monte, Enrike Solinís, Erlendis Quartet, Yamandu Costa (laureat Latin Grammy Awards 2021) oraz nominowany do Grammy Awards 2022 Mak Grgić. W tym roku festiwal uświetnią trzy polskie prapremierowe wykonania koncertów gitarowych oraz prawykonanie utworu na gitarę i orkiestrę smyczkową Aleksandra Lasonia.

Nad różnorodnością i bogactwem programu czuwa dyrektor artystyczny festiwalu dr hab. Marek Nosal – instrumentalista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Dziekan Wydziału Instrumentalnego tej uczelni.

PROGRAM ŚLĄSKIEJ JESIENI GITAROWEJ 2022 https://guitar.tychy.pl/program/