REKLAMA

Ennio Morricone. Mitch&Mitch i ich miłość absolutna [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 20:40
To było specjalne wydanie "Domówki z Dwójką" w hołdzie zmarłemu w tym roku Ennio Morricone. Premierowy materiał zatytułowany "Amore assoluto per Ennio" zagrali Mitch & Mitch con il loro Etereo Gruppo Stereofonico. Obejrzyj wideo.
zdj. il.
zdj. il.Foto: PR/fot. Tomasz Dubiel

Zobacz wideo

On – włoski kompozytor i dyrygent, twórca muzyki do ponad 500 filmów, w tym do takich obrazów jak "Misja", "Nietykalni" czy "Dawno temu w Ameryce". Wśród wielu nagród, które otrzymał, znalazły się dwa Oscary, trzy Złote Globy oraz cztery nagrody BAFTA. Karierę kompozytora rozpoczął w telewizji RAI w połowie lat 50. Pierwszym filmem, do którego stworzył muzykę, był "Faszysta" w reżyserii Luciana Salca z 1961 roku. Przełomem w karierze okazała się współpraca z włoskim reżyserem Sergio Leone, z którym pracował m.in. przy takich klasykach gatunku spaghetti western jak trylogia "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej" oraz "Dobry, zły i brzydki". Ścieżka dźwiękowa do tego ostatniego jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych w historii kina. – Tworzy muzykę zanim padnie pierwszy klaps. Ona jest częścią scenariusza – mówił o kompozytorze i jego kunszcie Sergio Leone.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Oni – nazywani 5- lub 9-osobowym duetem. Powiedzieć, że nie ma dla nich stylistycznych granic, to nic nie powiedzieć. "Zaczęliśmy ten zespół, wcale nie chcąc go zakładać (…). I mimo iż zaczynaliśmy jako duet 5-osobowy, już od 2008 roku właściwie zawsze wybieramy nową, ulepszoną, 9-osobową wersję. A czasem nawet 10-osobową" – piszą o sobie muzycy warszawskiej grupy. 30 kwietnia 2014 roku wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim oraz Polską Orkiestrą Radiową wystąpili na dwóch koncertach organizowanych przez Dwójkę w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego. Efektem tej współpracy była płyta "1976: A Space Odyssey" zawierająca materiał z wydanego prawie czterdzieści lat wcześniej albumu Wodeckiego. Wydawnictwo uzyskało status platynowej płyty, a w 2016 roku zespół i wokalista zostali dwukrotnie wyróżnieni Fryderykiem – w kategoriach: utwór roku (za kompozycję "Rzuć to wszystko, co złe") oraz album roku pop.

Skład Mitch & Mitch con il loro Etereo Gruppo Stereofonico:

Anna Baran – waltornia,

Anna Brachaczek –  gitara basowa,

Magdalena Gajdzica – śpiew, flet,

Magdalena Kordylasińska-Pękala – instrumenty perkusyjne,

Małgorzata Sarbak – pianino i wszelkie instrumenty klawiszowe

oraz Panowie-Mitche:

Bartek Tyciński – gitara,

Macio Moretti – perkusja.

W twórczości Mitch & Mitch nie brakuje nawiązań do jazzu, rocka, muzyki alternatywnej czy południowoamerykańskiej (krążek "Visitantes Nordestinos" nagrany z brazylijskim muzykiem Kassinem). Teraz, oddając hołd zmarłemu przed trzema miesiącami kompozytorowi, przygotowali – jako Mitch & Mitch con il loro Etereo Gruppo Stereofonico – premierowy materiał pod tytułem "Amore assoluto per Ennio", który transmitowaliśmy 24 października br.


Zobacz więcej na temat: Ennio Morricone