Mieczysław Choynowski – mistrz Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 07:59
Kolejna odsłona cyklu "Wszystkie gatunki Lema" poświęcona była osobie, bez spotkania z którą Lem zapewne nie stałby się Lemem – dr. Mieczysławowi Choynowskiemu, psychologowi, twórcy polskiej psychometrii, założycielowi konwersatorium naukoznawczego na Uniwersytecie Jagiellońskim i redaktorowi naczelnemu czasopisma "Życie Nauki".
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, pracowania naukowa - lata 20. XX wieku
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, pracowania naukowa - lata 20. XX wiekuFoto: NAC
utopia 1200.jpg
Lemowskie utopie - idea w drodze do zbrodni

Gośćmi audycji były prof. Maryla Goszczyńska i Elżbieta Strojna, które pracują wspólnie nad książką o Mieczysławie Choynowskim. Podczas spotkania opowiadały m.in. o relacji łączącej go ze Stanisławem Lemem i o tym, jak pewien artykuł tego drugiego doprowadził do wielkiej awantury w czasach, kiedy teorie Łysenki traktowane były jak Słowo Boże.


Posłuchaj
28:40 Dwójka Rozmowy po zmroku 6.09.2021.mp3 Mieczysław Choynowski - demon aktywizmu (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Otóż po wojnie rodzinie Lemów udało się repatriować ze Lwowa do Krakowa i właśnie tutaj student medycyny miał szczęście spotkać asystenta Tatarkiewicza, uczonego wielu zainteresowań, Mieczysława Choynowskiego, który wprawdzie skrytykował pracę Lema o mózgu, ale zaprosił do uczestniczenia w Konwersatorium Naukoznawczym Asystentów UJ i do pracy przy redagowaniu czasopisma "Życie Nauki".

W "Przypadku i ładzie" Lem podkreślał, że na podstawie pożyczonych od Mieczysława Choynowskiego książek napisał powieści, których się nie wstydzi: "Eden", "Solaris", "Niezwyciężony".

Wzorzec szalonego naukowca

Wojciech Orliński pytał, dlaczego różni szaleni naukowcy są u Lema tak do siebie podobni. Możemy odpowiedzieć, że wszyscy oni noszą cechy Choynowskiego.

1 października minie 20. rocznica śmierci tego "demona aktywizmu" - jak napisał o nim profesor Józef Kozielecki - i niezwykle barwnego człowieka bogatego nie tylko w rozległą wiedzę, ale i przyjaźnie (m.in. Witkacy, Kotarbiński, Tatarkiewicz).

***

Tytuł audycji: Wszystkie gatunki Lema 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: prof. Maryla Goszczyńska i Elżbieta Strojna

Data emisji: 6.09.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Dr Kawecki: twórczość Stanisława Lema to nasze dobro narodowe

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 20:15
- Hasło "Lem 2021 - widziałem przyszłość"  wydaje się bardzo pojemne, pokazuje że patrzymy do przodu, ale nie zakotwiczamy się tylko i wyłącznie na technologii, ponieważ Stanisław Lem nie był technologiem, ale humanistą, patrzył na technologię przez pryzmat człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki - Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jaki był? Dlaczego wciąż fascynuje?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 09:30
Popularność książek jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku wciąż rośnie, jego proza podbija między innymi rynki azjatyckie – zapewnia Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz Stanisława Lema. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF na świecie. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a ich łączny nakład to ponad 30 milionów egzemplarzy.
rozwiń zwiń