Polskie Radio
Section05
Krzysztof Grzybowski

Kulisy śmierci dziennikarzy w Afryce. Agnieszka Bryc: wersja oficjalna upadła

Mijają trzy lata od śmierci trzech rosyjskich dziennikarzy w Republice Środkowoafrykańskiej. - Dziennikarze, prowadzący w tej sprawie śledztwo podejrzewają, że zginęli oni dlatego, że interesowali się śladami "Wagnerowców" w Republice Środkowoafrykańskiej, a więc tym, czym nie powinni - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Agnieszka Bryc Krzysztof Grzybowski Rosja

Prof. Michał Kleiber: powrót Donalda Tuska nie rozwiązał problemu opozycji

- Wygląda na to, że Donald Tusk aspiruje do bycia liderem całej opozycji, że ma pewne poparcie polityczne i społeczne, ale ono nie jest takie, by przesądzało, jak się sprawy potoczą - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze". - Połowa pytanych nie jest w stanie wskazać lidera opozycji - dodał, przywołując sondaż.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kleiber Krzysztof Grzybowski opozycja Donald Tusk polityka

Prof. Mączyńska: pracujący w niedzielę powinni dostawać wyższą stawkę

To powinno się odbywać na zasadzie decyzji biznesowych i porozumieć przedsiębiorców z pracownikami. A co do roli państwa, to państwo powinno stanowczo zadbać o to, żeby pracodawcy dopełniali swoich obowiązków wynikających z tego, że inaczej powinni płacić pracownikom w niedzielę, a inaczej w dzień powszedni - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, komentując zagadnienie zakazu handlu i pracy w niedzielę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Elżbieta Mączyńska POLSKA GOSPODARKA handel handel w niedzielę Trybunał Konstytucyjny

Alvin Gajadhur: akcja "Bezpieczny autokar" przynosi efekty

- Przez dwa tygodnie wakacji skontrowaliśmy ponad 430 autokarów, które wiozły dzieci na letni wypoczynek. Zatrzymaliśmy 21 dowodów rejestracyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Radio Kierowców kierowca kontrola Główny Inspektorat Transportu Drogowego Alvin Gajadhur Krzysztof Grzybowski służby i bezpieczeństwo wakacje kolonie wypoczynek POLSKA

"Putin nie wycofa się ze swojej polityki". Dr Górka-Winter o szczycie w Genewie

- Sytuacja między Federacją Rosyjską a Zachodem jest generalnie mówiąc napięta. Lista zarzutów wobec Rosji jest oczywiście Putinowi znana i możemy zapytać przewrotnie: "no i cóż można powiedzieć?". Putin nie wycofa się ze swojej polityki  - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter, ekspert ds. bezpieczeństwa z UW, komentując szczyt Biden-Putin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ameryka USA Joe Biden Władimir Putin Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24

Paweł Badzio: w związku z wyborem RPO pojawiło się na stole wiele tortów do podziału

- Można się zastanawiać na przykład, czy niektórym ugrupowaniom politycznym nie zależy na tym, żeby stoczyć rychło walkę o to miejsce, które zostawi pani Lidia Staroń. Zauważyłem już takie opinie, że być może w miejsce Lidii Staroń pojawi się Roman Giertych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Badzio.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA polityka RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Senat

Prof. Kik o wyborze RPO: myślę, że Senat odrzuci kandydaturę Lidii Staroń

- Senatorowie opozycyjni nie chcą dać czasu na zakulisowe dyskusje, negocjacje pomiędzy poszczególnymi senatorami, niezależnymi chociażby, a przecież to jest kwestia dwóch, trzech osób, na rzecz pani Lidii Staroń - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, komentując decyzję o głosowaniu Senatu nad wyborem RPO już w piątek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Kazimierz Kik POLSKA polityka Senat RPO Rzecznik Praw Obywatelskich

Wybory w Rzeszowie. Dr Andrzej Anusz: Zjednoczona Prawica poszła do nich podzielona

- Gdyby pojawił się inny kandydat z szeroko pojętego obozu samorządowego, mógłby w pewien sposób odebrać cześć głosów Konradowi Fijołkowi. Widać było, że opozycja tego przypilnowała, nie pojawił się żaden inny kandydat ze strony obozu opozycji i działaczy samorządowych. Widać dużą pracę polityczną - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Andrzej Anusz, Instytut Józefa Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rzeszów podkarpackie Andrzej Anusz Krzysztof Grzybowski wybory samorządowe

Dr Raubo o szczycie NATO w Brukseli: będzie najtrudniejszym w historii

- Ten szczyt jest jednym z najtrudniejszych. Ilość nawarstwiających się problemów, począwszy od kwestii stosunku do Rosji, a skończywszy na kwestiach związanych z problemami dostosowywania się do nowego wymiaru rywalizacji państw w aspekcie technologicznym, to jest dzisiaj wręcz gigantyczne wyzwanie dla NATO jako całości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, prezes Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Krzysztof Grzybowski NATO

Dr Kawecki: twórczość Stanisława Lema to nasze dobro narodowe

- Hasło "Lem 2021 - widziałem przyszłość"  wydaje się bardzo pojemne, pokazuje że patrzymy do przodu, ale nie zakotwiczamy się tylko i wyłącznie na technologii, ponieważ Stanisław Lem nie był technologiem, ale humanistą, patrzył na technologię przez pryzmat człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki - Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Lem Rok Lema nowe technologie Krzysztof Grzybowski

Baranowski: najpilniej trzeba się przyglądać spotkaniu Bidena z Putinem

- Jeśli chodzi o obawy, to tutaj zdecydowanie przychodzi do głowy szczyt Joe Bidena z Władimirem Putinem, który jest najbardziej "innym" spotkaniem, niż wszystkie pozostałe. Trzeba pilnować tego, jak dokładnie wygląda język, jak wygląda konferencja prasowa, co zostało podpisane - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Michał Baranowski, dyrektor The German Marshall Fund of the United States, komentując wizytę Joe Bidena w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski Michał Baranowski ŚWIAT Europa Joe Biden Ameryka USA Stany Zjednoczone Władimir Putin Rosja

Prof. Grzegorz Górski: dziś na uniwersytetach zaczyna być kwestionowane wszystko, co chrześcijańskie

- Jesteśmy świadkami masowego wypychania wszystkiego, co wiąże się z chrześcijaństwem, z życia publicznego, także niestety z życia uniwersyteckiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, Kolegium Jagiellońskie, organizator Kongresu Pedagogiki Chrześcijańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA chrześcijaństwo społeczeństwo

Prof. Młyńczyk: Tusk ma przeświadczenie, że PO prawdopodobnie nie da się odbudować

- Donald Tusk może być patronem jakichś inicjatyw związanych z Platformą, czy szerzej z opozycją, natomiast trudno zakładać, że mielibyśmy w nim znowu aktywnego polityka, który stoi na czele tego ugrupowania, bierze udział w wyścigu wyborczym i ewentualnie kieruje ugrupowaniem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska opozycja