Polskie Radio
Section05
science-fiction

Na Scenie: Premiera spektaklu „Wojna światów”

Do kogo należy Ziemia? Czy hierarchiczny porządek świata jest naturalny? Czy można żyć bez kontaktu z tym, co inne i obce? Odpowiedzi na te pytania może udzielić spektakl „Wojna światów”, którego premiera odbyła się w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. O sztuce, opartej na fragmentach jednej z najważniejszych powieście science fiction autorstwa Herberta George’a Wellsa, opowiadała jej reżyserka Weronika Szczwińska.
Zobacz więcej na temat:  spektakl TEATR science-fiction

Wielki prekursor fantastyki. Twórczość Philipa K. Dicka

Na początku października na ekrany kin wejdzie „Blade Runner 2049”. To kontynuacja „Łowcy androidów” z 1982 roku, na motywach powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka. Pisarz ten miał znaczący wpływ na rozwój gatunku science-fiction. O jego twórczości w audycji Rozpruwacz Kulturalny mówili prof. Dominika Oramus (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Radosław Kot (socjolog, badacz i tłumacz s-f).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 science-fiction fantastyka literatura

Luc Besson. Najbardziej hollywoodzki reżyser Francji

Korzenie Luca Bessona sięgają do neobarokowej estetyki kina francuskiego lat 80. - Był jednym z młodych, którym nie podobało się kino francuskie. Odcinał się od nurtu "nowej fali". Uważał, że neobarok wywodzi się z wnętrza kinematografii, a nowa fala to krytycy, którzy chwycili za kamery - mówi Jakub Popielecki z portalu "filmweb.pl".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA kino FILM Błażej Hrapkowicz Francja science-fiction komiks