Polskie Radio
Section05
science-fiction

"Diuna 2". Frank Herbert "stworzył świat, gdzie wszystko jest nowe i inne, a zarazem autentyczne"

"Diuna" Franka Herberta to dziś dzieło kultowe. Najbardziej zagorzali fani powieści traktują ją jak słowo objawione. W tej perspektywie może dziwić, że autor przez kilka lat nie mógł znaleźć wydawcy dla książki, a gdy ją w końcu wydrukowano, słabo się sprzedawała. Trzeba było czasu, by czytelnicza poczta pantoflowa wyniosła "Diunę" na szczyt popularności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA science-fiction fantastyka fantasy literatura Wojciech Siudmak David Lynch książki

NASZ WYWIAD Sztuczna inteligencja. Futurolog: w obecnej postaci jest pożądana i pomocna, ale może się wymknąć spod kontroli

- Sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie czy farmaceutyce. Zresztą będzie się rozwijać w wielu kierunkach. Dzięki niej moglibyśmy produkować - tanio i z jakością - właściwie wszystko, czego potrzebuje nasza cywilizacja. Jednocześnie istnieje ryzyko, że wymknie się spod kontroli - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Marek Oramus, pisarz fantastyki, publicysta i futurolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sztuczna inteligencja technologie nowe technologie cyfryzacja rozwój komputery internet NAUKA science-fiction społeczeństwo

Ursula K. Le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2018 roku zmarła Ursula K. Le Guin, popularna amerykańska pisarka spod znaku science fiction i fantasy, autorka m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetka.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy science-fiction literatura poezja USA filozofia psychologia HISTORIA

Gra "Invincible" na podstawie Lema. Jak się pisze scenariusz gry?

Polskie studio stworzyło grę "Invincible" ("Niezwyciężony") na podstawie powieści Stanisława Lema. Ich inicjatywa została doceniona - zespół Starward Industries nominowany jest do Paszportów Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa. W Czwórce zdradzamy, jak powstawał scenariusz tej gry. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński gaming gry wideo projektowanie projektowanie gier Stanisław Lem science-fiction

"Rebel Moon": nowy hit science fiction czy wariacja na temat "Gwiezdnych wojen"?

Na jednej z platform streamingowych przed świętami zadebiutuje film "Rebel Moon: - Część 1: Dziecko ognia". Reżyserem obrazu jest Zack Snyder, który na koncie ma m.in. filmy o Supermanie. Produkcja ma być początkiem nowego uniwersum, jednak wstępne recenzje są podzielone. Niektórzy zwracają również uwagę na mocną inspirację "Gwiezdnymi wojnami".
Zobacz więcej na temat:  Trójka kino Tomasz Miara Dawid Muszyński science-fiction Zack Snyder KULTURA

"W nich cała nadzieja” - jak zrobić film science fiction w Polsce? Liczy się pomysł

Film Piotra Biedronia "W nich cała nadzieja" przenosi nas do postapokaliptycznej rzeczywistości. Mówi o samotności, poruszając ważne wątki. - Chcieliśmy pokazać, kilka ważnych tematów. Pojawia się problem związany z globalnym ociepleniem, a także z rozwojem sztucznej inteligencji - mówi reżyser w Czwórce. - To także temat, który kiedyś były fikcją, czyli uchodźcy klimatyczni. Wszystkie te zagadnienia udało się zawrzeć w niskobudżetowej produkcji.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Magdalena Wieczorek Czwórka Adam Smolarek science-fiction Piotr Biedroń

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe science-fiction pisarz pisarze i poeci Jakub Kukla tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka

"Memorabilium". Reżyser Bodo Kox w roli pisarza: "Wychodzę z literackiej szafy"

"Memorabilium" to groteskowa i pełna czarnego humoru debiutancka powieść Bodo Koxa ("Dziewczyna z szafy", "Człowiek z magicznym pudełkiem", "Ludzie i bogowie") inspirowana teoriami spiskowymi różnej maści. To odpowiedź reżysera na ostatnie i przyszłe wydarzenia w kraju i na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Bodo Kox pisarze i poeci reżyser science-fiction sztuczna inteligencja kino