Reportaż O Studiu

Studio Reportażu i Dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 10:00
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia. Niemal każdego dnia docieramy do setek tysięcy słuchaczy Jedynki, Trójki i Czwórki.

Reportażyści Studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży.  Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.


„Nie ma  w pracy dziennikarza bardziej fascynujących chwil, niż rozmowa z człowiekiem, który powierza nam swoje życie. Tworzenie, a także słuchanie reportaży radiowych jest sposobem poznania świata i nas samych. Przede wszystkim jednak staramy się służyć innym” - to dewiza Janiny Jankowskiej - założycielki Studia, kierującej nim od pierwszego dnia istnienia do końca lutego 2004 roku..


„Jesteśmy lustrem, w którym odbija się świat i ludzie. Lustrem, w którym każdego dnia możecie się Państwo przeglądać. Na chwilę „zatrzymujemy bieg zdarzeń”, by jak najdokładniej, z wielu stron i punktów widzenia pokazać to o czym się mówi, to co jest ważne, to na co mało kto zwrócił uwagę a czego przegapić nie warto.” –  mawia Irena Piłatowska, redaktor naczelny Studia od 1 marca 2004 do dziś.

W Studiu obowiązuje zasada szkoły mistrzów. Najmłodsi uczą się warsztatu od mistrzów tego gatunku. Studio rozwija tradycje polskiej szkoły radiowego reportażu literackiego. Audycje powstałe w Studiu otrzymały i otrzymują najwyższe laury nie tylko w krajowych, ale i najważniejszych międzynarodowych konkursach: Prix Italia, Premios Ondas i Prix Europa.

Od ponad 10 lat Studio realizuje autorski projekt Ireny Piłatowskiej a mianowicie comiesięczne „Spotkania z Reportażem” w Klubie Księgarza na warszawskiej Starówce.  Ich celem jest promowanie reportażu radiowego i jego twórców. Spotkania te cieszą się niesłabnąca popularnością i mają swoje miejsce wśród kulturalnych wydarzeń stolicy.

Studio w trosce o podnoszenie jakości produkcji radiowych organizuje Ogólnopolskie Seminarium Reportażu Radiowego oraz konkursy dla reportażystów. Najbardziej prestiżowy to Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY ( kierowany do reportażystów radiowych, telewizyjnych i prasowych), który wieńczy Gala Reportażystów MELCHIORY. Gala odbywa się każdego roku w innym mieście naszego kraju. Co pięć lat - w Warszawie. Wieloletnią tradycję i wysoki prestiż ma Konkurs o Grand Prix KRRiT im. Witolda Zadrowskiego dla reportażystów radiofonii publicznej. Natomiast do młodych adeptów sztuki radiowej kierowany jest Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory (dla twórców radiowych do 35 roku życia).