Reportaż

Festiwal NNW w Gdyni. Jakub Tarka autorem najlepszego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 11:50
"Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia najlepszym reportażem radiowym na XIII Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. Dokument to świadectwa byłych więźniów niemieckiego obozu dla dzieci, działającego w czasie II wojny światowej przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Nagrodę wręczono podczas gali zamknięcia Festiwalu NNW w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Reportaż radiowy był jedną z pięciu głównych kategorii konkursowych imprezy.
Jakub Tarka
Jakub TarkaFoto: Irena Piłatowska

Odbierając nagrodę, Jakub Tarka powiedział, że w swej audycji chciał przybliżyć nieznaną szerzej historię cierpienia polskich dzieci. "Bardzo serdecznie państwu dziękuję za tę nagrodę i docenienie reportażu, audycji, opowiadającej o jedynym na ziemiach polskich niemieckim obozie koncentracyjny dla polskich dzieci. Jakby tego było mało - obozie ukrytym za murami łódzkiego getta. Przez lata ta historia była zupełnie zapomniana" - mówił laureat głównej nagrody.

Przewodnicząca jury konkursu radiowego na Festiwalu NNW i wieloletnia szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Irena Piłatowska-Mądry komplementowała pracę Jakuba Tarki. "To jest niezwykle utalentowany, młody reportażysta ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, więc jest to niewątpliwie wielki sukces Polskiego Radia" - zaznaczyła Irena Piłatowska-Mądry.

***

Jury konkursowe wyróżniło również trzy inne reportaże emitowane na Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". To "Zbąszyń 1938" Kamila Hypkiego z Radia Zachód, "Mecz, który zmienił moje życie" Michała Rzepiaka z Radia Gdańsk a także "Pierwsi z Auschwitz" Bogdana Wasztyla z TVP3 Kraków.

"Aida" wśród zwycięzców 

Najlepszym międzynarodowym filmem fabularnym została "Aida" bośniackiej reżyser Jasmili Žbanić. Akcja obrazu rozgrywa się w lipcu 1995 roku w Srebrenicy. Do miasta wkraczają oddziały serbskie generała Ratko Mladicia. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę przed wymordowaniem jej przez Serbów. W tej kategorii jury wyróżniło gruziński film "Shindisi" w reżyserii Dito Tsintsadze, czeską produkcję "Havel" Slávka Horáka oraz słowacką "Amnestię" Jonáša Karáska. Osobne wyróżnienie przyznano Piotrowi Głowackiemu, odtwórcy głównej roli w filmie "Mistrz" Macieja Barczewskiego.

Nagrodę główną im. rtm. Witolda Pileckiego w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych otrzymał "Dawno temu w Wenezueli" w reżyserii Anabela Rodrigueza. Jury wyróżniło wenezuelską produkcję za "poruszający obraz ginącego miasteczka - historię, która dzieje się na naszych oczach oraz reżyserski kunszt w ukazaniu dramatycznych losów ludzi w kraju rządzonym przez dyktatora".

Czytaj również:

Specjalne wyróżnienie przyznano "Mojej ulubionej wojnie" w reżyserii Ilze Burkovskiej Jacobsen. Jurorzy wyróżnili także filmom "1970" Tomasza Wolskiego i "Kto pod kim dołki... Rudolf Slansky" Martina Vadasa

PAP pomnik 1200.jpg
"Kobietom Powstania Warszawskiego". W stolicy odsłonięto pomnik w rocznicę zakończenia walk

W konkursie filmów polskich, najstarszą festiwalową nagrodę "Złoty Opornik" przyznano dokumentowi "Położna" w reżyserii Marii Stachurskiej. To historia Stanisławy Leszczyńskiej, która w 1943 roku trafiła do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam została akuszerką i w nieludzkich warunkach, na skraju wyczerpania, odebrała około 3 tysięcy porodów, nie tracąc ani jednego dziecka. Cztery filmy zostały wyróżnione przez jurorów - to "Opowieść o miłości" Rafała Brylla, "Ty pójdziesz do Jastrzębia" Jędrzeja Lipskiego, "Grudzień nasz i wasz" Joanny Pieciukiewicz oraz "VI Brygada Pani Komendant" Wojciecha Królikowskiego.

Ostatnia i najmłodsza z konkursowych kategorii to wideoklip. Nagrodę główną przyznano teledyskowi "Kto Ty jesteś" w reżyserii Rafała Gużkowskiego. Utwór wykonał Zespół Wokalny SOUL. Jurorzy wyróżnili również wideoklipy "Miriam" w reżyserii Sebastiana Juszczyka, "Niepodległość" w reżyserii Dominika Gudowskiego oraz "Teddy" za scenariusz, animację i montaż Adama Kamila Kawałka.

Podczas Festiwalu NNW od lat wręczana jest również nagroda im. Janusza Krupskiego. W tym roku przyznano ją Konradowi Starczewskiemu za film "Wybraniec Bogów".

XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" został objęty patronatem medialnym przez Polskie Radio i Polskie Radio 24.

nt

Czytaj także

Polskie Radio fundatorem nagrody na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:00
Za nami XII edycja Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywała się w ostatni weekend w Gdyni. Polskie Radio było fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy", w którym jury doceniło reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Agnieszka Kamińska o wydawnictwach płytowych Polskiego Radia: kontynuacja tego, co rozpoczął Krzysztof Czabański

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:30
O projektach tożsamościowych w Polskim Radiu rozmawiano podczas jednego z paneli XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. W dyskusji wzięła udział prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, która podkreśliła, że publiczny nadawca kładzie duży nacisk na historię tożsamościową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opowiada, co w tym projekcie jest unikalne". Film Polskiej Fundacji Narodowej o jachcie "I love Poland"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 15:33
Historia jachtu "I love Poland" przeniesiona na ekran filmowy. W ramach pokazu specjalnego podczas Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" wyświetlono film "Code Zero" produkcji Polskiej Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń