X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

Salon kolacyjny

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 10:00
Idea spotkań w salonie kolacyjnym polega na gotowaniu w zaciszu domowym dla przyjaciół.
Audio

Kulinarne przygody Pawła rozpoczęły się we wczesnej młodości. Spędził z mamą wiele czasu we Włoszech i przyglądał się gotowaniu. Szybko się uczył i zaczął sam tworzyć przepisy, które podobały się i smakowały innym. Poczałkowo gotował dla wpadających do jego domu kolegów. Podróżując po świecie, poznawał nie tylko ciekawe zakątki, ale i lokalną kuchnię. Gotowanie stało się jego pasją i  sposobem na odpoczynek po tygodniu intensywnej pracy zawodowej. Idea spotkań w salonie kolacyjnym polega na gotowaniu w zaciszu domowym dla przyjaciół. Składają się oni po 100-150 złotych, by poprzez wspólną degustację dań i win nie tylko popieścić podniebienie, ale również porozmawiać, pośmiać się i po prostu pobyć ze sobą.

Dźwięk: Grażyna Wielowieyska – Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

Zdjęcia: Sławomir Ostrowski, Paweł Paszek

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak