Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 03.03.2014

„Metropolitanka”- Grażyna Wielowieyska

Poniedziałek,3 marca, godzina 21.14, Program 1. Bliski już jest moment, gdy Stocznia Gdańska zniknie. Zmieni się w Młode Miasto z centrum handlowym i apartamentowcami. Zostanie tylko monumentalne Europejskie Centrum Solidarności. Dziewczyny działające w Stowarzyszeniu Arteria, nie mogły się z tym pogodzić. Tak powstał projekt „Metropolitanka”- spacerowe trasy po stoczni i audio przewodnik opisujący jej życie codzienne i historie kobiet w niej pracujących.
Metropolitanka- Grażyna Wielowieyska Fot. Arch.Metropolitanki

Bliski już jest moment, gdy Stocznia Gdańska zniknie. Zmieni się w Młode Miasto z centrum handlowym i apartamentowcami. Zostanie tylko monumentalne  Europejskie Centrum Solidarności z oficjalną wersją historycznych wydarzeń zamkniętą w szklanych gablotach. Czwórka dziewczyn, działających w Stowarzyszeniu Arteria, nie mogła się z tym pogodzić. Tak powstał projekt „Metropolitanka”- projekt stworzenia tras spacerowych po stoczni i audio przewodnika opisującego jej życie codzienne i historie kobiet w niej pracujących. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w stoczni pracowało ich ponad 5 tysięcy.
Autorki zebrały kilkadziesiąt wywiadów, przekopały archiwa. Dokumentowały wszystko czego nie spotkamy w podręcznikach. Od skarg na jadłospisy po gwałty, skrzętnie tuszowane, na pracownicach stoczni. W przewodniku można posłuchać języka, jakim posługują się pracownice stoczni, żartów, osobistych wspomnień.

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe